Witamina D stanowi jedną z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Nie ma się temu co dziwić, gdyż charakteryzuje się ona naprawdę bardzo dobrym wpływem na funkcjonowanie wielu organów. Warto więc mieć świadomość tego, w jaki sposób naturalnie możemy dostarczyć sobie odpowiedniej ilości witaminy D. Trzeba także wiedzieć, czym objawia się jej niedobór i kiedy należałoby sięgnąć po suplement. Należy także mieć świadomość tego, czym kierować się przy wyborze dobrego suplementu. Na szczęście, dokonanie właściwego zakupu nie jest tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać.

Jakie są naturalne źródła witaminy D?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, gdzie znajduje się witamina D. Okazuje się, że jej źródłem jest wiele popularnych produktów spożywczych. Witamina D naturalnie występuje przede wszystkim w tłustych rybach. Mowa tu na przykład o łososiu czy o śledziach. Na tym jednak nie koniec. Tę wyjątkową witaminę znajdziemy również w jajkach oraz w podrobach. Co ciekawe, witamina D znajduje się także w niektórych serach, zwłaszcza w tych długo dojrzewających. Nie należy jednak zapominać o tym, że witamina D nie bez powodu zwana jest witaminą słońca. Okazuje się bowiem, że można dostarczyć ją sobie przez skórę, pod warunkiem, że poddamy ją działaniu promieni słonecznych. Kluczem do sukcesu są systematyczne kąpiele słoneczne. Jeżeli nie chcemy, aby naszemu organizmowi była dostarczana wyłącznie witamina D3 3 w płynie, postarajmy się o spacery w słoneczne dni. Już piętnaście minut dziennie na słońcu dostarczy nam odpowiedniej ilości witaminy D. Niestety, na nadmiar słońca nie możemy liczyć w miesiącach jesiennych oraz zimą. Wczesna wiosna także bywa kapryśna i deszczowa. W tym okresie warto więc jeszcze uważniej przyjrzeć się swojej codziennej diecie. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest zażywanie suplementów. Na szczęście, interesujących rozwiązań jest całkiem mnóstwo.

Na co pomaga witamina słońca?

Każdy chciałby wiedzieć, jaka jest najlepsza wit D3. Zanim jednak zaczniemy poszukiwać odpowiedzi na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, dlaczego witamina słońca jest nam niezbędna. Otóż okazuje się, że witamina ta pobudza między innymi wchłanianie wapnia, który jest niezbędny dla prawidłowej mineralizacji naszych kości. Witamina ta mocno wspiera także nasz układ odpornościowy. Dzięki temu nasz organizm zdecydowanie lepiej radzi sobie z różnego rodzaju infekcjami. Dbanie o prawidłowy poziom witaminy słońca jest więc szczególnie ważne w sezonie jesienno -zimowym. Nie sposób nie zauważyć, że witamina D pomaga także w redukcji objawów depresji czy innego rodzaju zaburzeń psychicznych. Wreszcie, witamina D pozwala zachować atrakcyjny wygląd skóry, włosów oraz rzecz jasna paznokci. Dzięki prawidłowemu poziomowi witaminy D możemy liczyć także na wsparcie w walce z chorobami przewlekłymi oraz nowotworowymi.

Czym objawia się niedobór witaminy D?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy rozpocząć suplementację witaminy D. Okazuje się, że najlepiej byłoby to zrobić, kiedy dostrzeżemy objawy mogące świadczyć o niedoborze witaminy słońca. Niedobór witaminy D3 może manifestować się bólami i łamliwością kości. Uciążliwe dermatozy, w tym trądzik również mogą stanowić dla nas cenną wskazówkę. Ponadto, o niedoborze mogą niestety świadczyć mniej lub bardziej poważne zaburzenia psychiczne. Mowa tu między innymi o nerwicy, zaburzeniach lękowych czy depresyjnych. Należy mieć świadomość tego, że niedobór może przejawiać się również chronicznym zmęczeniem oraz osłabieniem organizmu. Wreszcie, osoby cierpiące na niedobór witaminy słońca mogą narzekać na problemy z bólami brzucha. Wszystkie objawy niedoboru witaminy D3 są jednak mało specyficzne. Mogą równie dobrze wynikać z choroby, mniej lub bardziej poważnej. Zawsze należy więc pamiętać o konsultacji niepokojących nas objawów z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Wskazane może być również oznaczenie poziomu witaminy D3 w naszym organizmie. Można to zrobić wykonując proste badanie laboratoryjne krwi.

Jak suplementować witaminę D, aby być zadowolonym z efektów?

W razie zaistnienia niedoboru witaminy D, należy poważnie zastanowić się nad suplementacją. Okazuje się, że w przypadku poważnego niedoboru może zajść konieczność zażywania wysokiej dawki witaminy słońca. Wskazana może być na przykład witamina d3 4000. W niektórych przypadkach konieczne są jeszcze wyższe dawki. Trzeba mieć także świadomość tego, że niekiedy sama witamina D to za mało. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zażywanie produktu, jakim jest wit D3 K2. Witamina D w towarzystwie witaminy K dba między innymi o odpowiedni stan mięśni, stawów oraz kości. Warto mieć świadomość tego, że witamina D występuje w różnych postaciach. Popularna jest chociażby witamina D3 w kroplach dla dorosłych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią połykać tabletek. Jeżeli jednak połykanie tabletek nie sprawia nam większych trudności, można zastanowić się nad taką formą suplementu. Wskazana jest cierpliwość. Uzupełnienie niedoboru wymaga tygodni, a nawet miesięcy.