Jakie są koszty przeprowadzki? Zbliża się ten dzień, w którym musimy podjąć decyzje o wyprowadzce lub przeprowadzce do innego domu, mieszkania w tym samym mieście lub innym, gdyż wynajmowaliśmy dane lokum, mieszkaliśmy ze współlokatorem lub nadszedł czas na zamieszkanie z naszym partnerem. Jak więc zorganizować dobrze czas przed i w trakcie przeprowadzki oraz sprawnie i bezproblemowo się spakować? 

Koszty przeprowadzki  

 Wydawać by się mogło, że przeprowadzka, którą wykonujemy na własną rękę przy pomocy rodziny lub bliskich to jedna z najtańszych opcji. Tak naprawdę rzadko kiedy w takim momencie mamy opcje skorzystania z większego auta, które bez problemu pomieści duże gabaryty, oraz różnego rodzaju pakunki. Okazuje się, że musimy wykonać kilka kursów do mieszkania, czy domu w tą i z powrotem, a nie koniecznie uda nam się większe rzeczy, czy meble przewieźć, ze względu na ich rozmiar lub kształt. Wraz z wydłużającym się czasem przeprowadzki rosną też ceny za paliwo. Jesteśmy też pod emocjami w momencie, gdy coś nie idzie po naszej myśli. Taką metodę najlepiej wybrać w momencie, gdy dystans do naszego celu jest niewielki. Natomiast w momencie, gdy mamy do pokonania większy dystans i przeprowadzamy się z całym naszym dobytkiem powinniśmy rozważyć wynajęcie ekipy, firmy przeprowadzkowej. Ile kosztuje taka usługa, czy jest to droga opcja?

Zobacz koniecznie:

Koszty za skorzystanie z takiej opcji zależne są od stawki za godzinę oraz czynników takich jak czas trwania przeprowadzki, odległość od punktu startowego i docelowego, powierzchni ładunkowej samochodu, terminu oraz ilości wykorzystanego materiału do pakowania. Cena za usługi danej firmy mogą wzrosnąć jeśli przeprowadzamy się poza obręb miasta. Doliczana jest wtedy dodatkowa opłata oraz stawka za kilometry. Standardowo wynosi ona dodatkowe 1,50 zł. Dodatkowo tego typu firmy posiadają też różne typy usług w swojej ofercie. Koszty wynajęcia auta to najtańsza rzecz na, którą musimy wydać pieniądze nie wliczając zakupu kartonów przeprowadzkowych, czy np. taśmy, gdyż zapełnić kartony możemy samodzielnie bez pomocy ekipy przeprowadzkowej.

W przypadku 1 pracownika za samochód zapłacimy od 60 do 80 złotych, a przy pomocy 2 pracowników stawka wzrasta do ok. 90 – 100 zł. Jeśli jednak nie mamy czasu lub nam się nie chce możemy zlecić kompleksową usługę firmie, która obejmuje pakowanie rzeczy oraz zabezpieczenie mebli wraz z ich przewozem do wyznaczonej lokalizacji. Koszt przewozu oraz pakowania wszystkich rzeczy to ponad 300 zł na godzinę. Przeprowadzki międzynarodowe wyglądają tak samo jak te polskie jednak odległość od punktu a do punktu b jest większa plus dodatkowo możemy potrzebować większej ilości dokumentów, pojazdów, paliwa oraz pracowników co wiąże się z większymi kosztami za usługę. W przypadku przeprowadzki biur nie mamy uwzględnionej jednej określonej ceny, gdyż koszt w tym przypadku uzależniony jest od ilości rzeczy oraz ich wagi.   

Jak dobrze przygotować się do przeprowadzki?

Jakie są koszty przeprowadzki?
Jakie są koszty przeprowadzki?

Pierwszy punkt przeprowadzki to ustalenie szczegółowego planu i harmonogramu działań, sporządzenie listy zadań rzeczy do kupienia, które należy następnie wykonać. W tym przyda się poradnik, który znajdziesz w tym artykule. Na samym wstępie powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto podjąć się przeprowadzki na własną rękę? Najlepiej sprawdzić, czy całkowita przeprowadzka wykonana przez ekipę nie zaszkodzi naszemu portfelowi. Jeśli zdecydujemy się na wybór firmy to powinniśmy przejrzeć oferty, każdej z nich i wybrać tą najlepszą. Nie kierujmy się tylko informacjami oraz opiniami, które zamieszczone są w internecie, ale również umówmy się na konsultację osobistą oraz wycenę, która bardzo często jest darmowa.

W celu przygotowania wyceny powinniśmy sprawdzić drogę z punktu a do punktu b oraz okolicę nowego mieszkania. Możemy także dodatkowo sprawdzić znajdujące się w pobliżu sklepy spożywcze oraz restauracje, które mogą nam się przydać w pierwszych terminach po przeprowadzce. Nie czekajmy i nie traćmy czasu, gdyż pakowanie powinniśmy rozpocząć kilka miesięcy przed planowanym terminem przeprowadzki dlatego, że możemy napotkać pewne przeszkody, trudności, a na ich pokonanie może zabraknąć nam nagle czasu, szczególnie że na pewno znajdzie się coś, co możemy sprzedać lub oddać charytatywnie dając drugie życie rzeczom, które są dla nas już martwe. Tym sposobem dzięki temu do zabrania będziemy mieli mniejszą ilość pakunku co przyczyni się do zaoszczędzenia czasu oraz miejsca w nowej lokalizacji. Jeśli nie chcemy by firma przeprowadzkowa wykonywała całej roboty za nas możemy gromadzić wcześniej potrzebne materiały do pakowania oraz wszystko to, co może być przydatne podczas pakowania oraz w dniu przeprowadzki. 

Powinniśmy zaopatrzyć się w kartony oraz pudełka odpowiedniej wielkości – zbyt małe będą niepraktyczne natomiast za duże będzie trudno przenieść. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na, to czy mają one odpowiednie dno oraz, czy jest ono sklejone odpowiednio mocną taśmą. Taśma używana do pakowania powinna być mocna najlepiej ta brązowa, lecz do klejenia drobnych pudełek oraz rzeczy możemy wykorzystać też tą przezroczystą natomiast stare gazety, czy zużyte kartki papieru oraz styropian i folia mogą posłużyć nam jako wypełnienie w celu zabezpieczenia znajdujących się rzeczy w kartonie.  Folia ze streczu – możemy nią owinąć meble w celu ich zabezpieczenia. Worki próżniowe oraz worki na śmieci – przydadzą nam się w celu spakowania tkanin, ubrań oraz drobnych elementów takich jak nici, czy guziki.