Szukanie pracy chwilę po skończeniu studiów jest z reguły procesem żmudnym i rozłożonym w czasie. Nie inaczej jest w przypadku świeżo upieczonych fizjoterapeutów, dla których rynek pracy potrafi być tak samo nieprzychylny. Z tego względu wielu specjalistów interesuje się dodatkowymi kursami pozwalającymi rozwijać uzyskane kompetencje bądź rozwijać je w odpowiednim kierunku. W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie jakie kursy dla fizjoterapeutów są warte inwestycji i czy samo rozwijanie pozyskanych w ramach studiów kompetencji jest obowiązkowe.

Czy należy się szkolić?

Pierwszym ważnym aspektem, o którym należy wspomnieć jest istotność odbywania szkoleń w kontekście rozwoju własnych kompetencji. Uczestnictwo we wszelkiej maści kursach doszkalających umiejętności uzyskane podczas studiów jest obowiązkowe . Dla fizjoterapeutów nie jest to przywilej zawodowy, ale wręcz konieczność, ponieważ każdy przypadek medyczny jest indywidualny. Brak odpowiedniej wiedzy czy kompetencji może spowodować, iż nie poradzimy sobie z ciężko chorymi pacjentami. W związku z tym szkolenie się jest bardzo istotnym i wręcz nieodzownym elementem pracy fizjoterapeuty. 

Jaki kurs dla fizjoterapeutów wybrać?

Często bardzo trudno jest wybrać odpowiedni kurs dla fizjoterapeutów, ponieważ ich wybór jest bardzo szeroki. Trudno jednocześnie wskazać najlepszy kurs czy metodę, gdyż jest ona zależna od indywidualnego specjalisty i jego kierunku rozwoju. W podjęciu decyzji dotyczącej podjęcia konkretnego kursu z pewnością pomogą opinie na jego temat dostępne na stronach internetowych. W tym wątku chcę jednak skupić się nie na określonej szkole czy metodyce, lecz na specjalności. Większość doświadczonych fizjoterapeutów ma jasno obrany cel i wie w którym kierunku chce skierować swoją karierę zawodową.

Określenie specjalności jest więc bardzo ważne w przypadku rozpoczynania pracy zawodowej. Im szybciej dana osoba określi czym konkretnie chciałaby się zajmować tym mniej pieniędzy straci na szkolenia, które nie do końca odpowiadają jej preferencjom. Warto również mieć na względzie fakt, iż samo odbycie kursu dla fizjoterapeutów nie uczyni z takiej osoby od razu doskonałego specjalisty w danej dziedzinie. Najważniejszym aspektem w tym kontekście jest doświadczenie nabywane podczas uprawiania zawodu. Ukończenie szkolenia może więc stanowić źródło wiedzy teoretycznej oraz przybliżyć do celu w postaci otrzymania upragnionej posady. 

Konferencje doskonałym źródłem wiedzy

Obok interesujących szkoleń i kursów, dobrym sposobem na pozyskanie wiedzy z zakresu fizjoterapii jest także obecność na konferencjach. Uczestniczenie w tego typu wydarzeniach przynosi kilka korzyści. Po pierwsze, interesujące wykłady są prowadzone przez autorytety w dziedzinie fizjoterapii. Dzięki tego typu prelekcją można poznać metody, z których korzystają specjaliści, poznać ich wady i zalety, jak również dostrzec połączenia między innymi technikami. Szczególnie ten trzeci aspekt jest istotnym elementem rozpoznawczym dobrego fizjoterapeuty. Po drugie, konferencje dla fizjoterapeutów przyciągają od kilkudziesięciu do kilkuset uczestników, pracujących w tej samej branży. Stanowi to więc doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, a także zawiązania nowych znajomości, które w przyszłości być może zaowocują współpracą. Warto też zwrócić uwagę na znaczny atut konferencji, w porównaniu do szkoleń – są z reguły tańsze, a czasem nawet całkowicie darmowe. 

Czy brak czasu to problem?

Bez względu na to czy jesteś na początku pracy zawodowej czy też masz już kilka lat doświadczenia, zdajesz sobie sprawę jak trudno znaleźć chwilę oddechu między pracą a życiem osobistym. Znalezienie czasu na dodatkowe kursy dla fizjoterapeutów https://kursy-fizjoterapia.eu/, szkolenia czy udział w konferencji stanowi więc często przeszkodę nie do przeskoczenia. Dla osób zmagających się z problemem znalezienia dogodnego terminu na dodatkową aktywność w zakresie rozwoju kompetencji zawodowych powstały kursy online. Choć jest to temat kontrowersyjny, warto się im przyjrzeć. Oprócz sporej ilości kursów i szkoleń nie wartych uwagi, zapewniających zbyt małą dawkę wiedzy, w internecie można znaleźć również te godne zainteresowania. Wystarczy odrobina cierpliwości, a będziemy w stanie odnaleźć ciekawe i merytorycznie wartościowe szkolenie online. Ogromnym plusem tego typu rozwiązania jest fakt, iż można uczestniczyć w kursie w dowolnym miejscu i czasie. W niektórych przypadkach wystarczy nawet 20-30 minut dziennie poświęcone na lekturze materiałów szkoleniowych, aby w stopniu dostatecznym przyswoić wiedzę. Nie jest to zbyt dużo, a może przynieść zadowalające efekty.

Szkolenie formą reklamy

Każdy kurs może stanowić dla fizjoterapeuty formę dodatkowej reklamy. Odbywanie dodatkowych szkoleń i otrzymywane za nie certyfikaty budują pozycję danego specjalisty, czyniąc go znacznie bardziej zaufanym dla pacjentów. Jednocześnie, zwiększenie autorytetu danego fizjoterapeuty również może odbywać się poprzez prowadzenie indywidualnych szkoleń. Jeśli specjalista posiada już określoną wiedzę warto, aby podzielił się z nią w autorskim webinarze czy na kursie. W ten sposób nie tylko można usystematyzować swoją wiedzę, ale również pozyskać nowych klientów. Jest to również dobry sposób na skuteczne budowanie swojego autorytetu w środowisku.