Jak zaoszczędzić na energii? Ceny prądu nieubłaganie idą do góry, a co więcej bardzo możliwe, że obecna podwyżka cen za energię to nie koniec wzrostu cen. Więcej płacą gospodarstwa domowe, ale i przedsiębiorcy, co przekłada się także na zwiększenie kosztów zakupu żywności, paliwa czy sprzętów AGD. Istnieje kilka sposobów na to, by rachunki za prąd były nieco niższe. Warto wprowadzić je w życie i oszczędzać.

Wyłączone światło

Gdy wychodzimy z jednego pomieszczenia do drugiego często zapominamy o zgaszeniu światła. W praktyce może nawet dochodzić do sytuacji, kiedy w całym mieszkaniu włączone jest światło mimo, iż wszyscy przebywają tylko w jednym pokoju. Takie marnotrawienie prądu generuje poważne straty w skali choćby miesięcznej, dlatego warto zawsze wyłączać światło przy wychodzeniu z pokoju, łazienki czy kuchni. Dodatkowo wychodząc z domu warto sprawdzić, czy w całym mieszkaniu wyłączone jest światło. Niektórzy specjalnie zostawiają je oświecone po to, aby odstraszyć potencjalnych złodziei. Tymczasem policyjne statystyki sugerują, że wcale nie jest to sposób na niechcianych gości, za to rachunek na prąd może znacznie pójść do góry. Wyłączać należy nie tylko światło, ale także wszelkie urządzenia zasilane prądem. W nawyku mamy nie wyłączanie telewizora, przez co cały dzień pobiera on prąd. Tak samo sytuacja wygląda z komputerem. Urządzenia, które przez dłuższy czas pozostają choćby w stanie stand-by również pobierają znacznie ilości prądu. Na co dzień warto zatem pamiętać o tym, aby były one wyłączone wtedy, gdy z nich nie korzystamy. Wybierając się na dłuższy wyjazd należy całkowicie odłączyć je z prądu, co pozwoli nieco zaoszczędzić.

Oszczędne korzystanie

Nie raz zdarza się, że czytamy gazetę jednocześnie mając przed sobą włączony telewizor. Użytkowanie większej ilości sprzętów na raz, podczas gdy używamy tylko jednego bądź nie używamy ich wcale, generuje znaczne koszty. Warto pilnować tego u samego siebie, ale także u dzieci, które mają tendencję do włączania kilku rzeczy jednocześnie. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić, ale także pogłębić rodzinne więzi i komunikację. Telewizor nie musi być przecież włączony w porze obiadowej – zamiast tego można porozmawiać na temat tego, jak domownikom minął dzień. Dodatkowo zamiast spędzać resztę dnia na siedzeniu przed komputerem czy telewizorem warto wybrać się na spacer. Aktywność fizyczna jest znacznie ograniczona w czasach, kiedy króluje internet i telewizja. Tymczasem pozwoli to nie tylko na oszczędzanie, ale i wspomaga zdrowie fizyczne i psychiczne. 

Sprzęt energooszczędny

Lodówka, pralka, zmywarka, kuchenka – to wszystko pobiera prąd, jednak w dzisiejszych czasach już nikt nie wyobraża sobie życia bez tych sprzętów. I wcale nie chodzi o to, aby pozbyć się ich z domu, gdyż wystarczy wymienić je na energooszczędne. Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą, że urządzenia energooszczędne są o wiele droższe od zwykłych, a co więcej nie pozwalają na zaoszczędzenie znacznych ilości prądu. Jest to więc chwyt marketingowy, który ma nakłonić do kupowania droższych rzeczy, które w rzeczywistości wcale nie spełniają swojej roli. Tymczasem takie opinie zwykle biorą się z niewiedzy na temat funkcjonalności sprzętów energooszczędnych. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na realną oszczędność energii, co także wpływa na wysokość ceny. Skąd jednak tak znaczna rozpiętość cenowa pomiędzy urządzeniami energooszczędnymi, a zwykłymi? Stąd, że sprzęty energooszczędne często wyposażone są w dodatkowe funkcje, które mogą znacznie ułatwiać życie. Niestety, wygoda kosztuje, zatem ich cena idzie do góry. W ogólnym rozrachunku warto jednak zainwestować i cieszyć się niższymi rachunkami za prąd przez długi czas.

Systemy fotowoltaiczne

grunt pod fotowoltaikę wielkopolskaBardzo nieoczywistym rozwiązaniem, które pozwoli nie tylko zaoszczędzić na energii, ale i w ogóle za nią nie płacić są systemy fotowoltaiczne. Działają one podobnie jak panele słoneczne, których zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej. W naszej szerokości geograficznej panele słoneczne nie cieszą się jednak szczególnym powodzeniem ze względu na deszczową pogodę, która panuje przez większą część roku. Tymczasem systemy fotowoltaiczne skonstruowane są w taki sposób, aby niezależnie od pogody zapewnić mieszkańcom prąd. Systemy fotowoltaiczne instaluje się na dachach, zatem jest to rozwiązanie dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych bądź właścicieli bloków. Wytworzoną w ten sposób energię można wykorzystać na potrzeby własne lub przekazać do elektrowni. Można ją potem odkupić po korzystnej cenie w sytuacji, kiedy zużycie prądu będzie na wyższym poziomie niż możliwości wytwórcze. Koszty systemu fotowoltaicznego nie są małe – cała instalacja to koszt około 25 tysięcy złotych, niemniej jednak można na ten cel otrzymać dotację w wysokości około 5 tysięcy. Możliwe jest także skorzystanie z ulg podatkowych, dzięki czemu system ma na zwrot w szybszym czasie. Takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne w sytuacji, gdy dom jest w głównej mierze zasilany prądem, który z roku na rok coraz bardziej drożeje.