W dzisiejszych czasach większość ludzi marzy o własnym domu z ogrodem. Niestety, nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Wybudowanie murowanego domu wiąże się z ogromnymi kosztami. Właśnie dlatego gromadzimy finanse latami. Często bierzemy kredyt i zadłużamy się na większą część naszego życia. Czy istnieje tańsza alternatywa dla murowanego budynku? Otóż tak, a są to domy drewniane. Wielu ludziom zdaje się, że drewno na dom to niezbyt wytrzymały i trwały surowiec. Jednak są oni w błędzie, ponieważ właściwie wykonany i zabezpieczony materiał potrafi być dużo wytrzymalszą i trwalszą opcją niż tradycyjna cegła.

Zalety domu z drewna 

Drewno na dom z https://konsbud.com/ to materiał bardzo dobrze izolujący ciepło, wyciszający i oddzielający od świata zewnętrznego. Efekt wizualny takiego budynku jest naprawdę niesamowity. Jednak czy taki dom może być pasywny? Jakie są plusy posiadania domu z tego materiału? Oto kilka z nich:

Szybki montaż

Domy drewniane szkieletowe lub prefabrykowane to przede wszystkich szybkość montażu. Polecają się szczególnie w przypadku, kiedy nie możemy zwlekać i czekać miesiącami na budowę domu z cegły. Chociaż w przypadku domów szkieletowych prace mogą trwać nawet kilka miesięcy, to domy prefabrykowane montowane są nawet w jeden dzień! Zadziwiające jest jak szybko można zbudować dom całoroczny!

Niski koszt 

Dla niektórych z nas najważniejszy jest fakt, że drewno na dom to dosyć tani materiał (co nie znaczy że gorszy!). Bez problemu można wybudować budynek całoroczny o niedużych rozmiarach nawet za mniej niż 100 tysięcy złotych! Jest to niezwykle niska cena w porównaniu do tradycyjnych domów. Jednak nie chodzi tylko o koszt materiałów, ale również o fakt, że nie trzeba wynajmować ekipy budowlanej. Szybki montaż sprawia, że w cenę wliczony jest głównie budynek, a nie praca

Dom pasywny

Fakt, że drewno na dom sprawia, iż jest on energooszczędny może wydawać się dziwny. Jednak takie właśnie są realia. Jeśli chcemy dom pasywny i ciepły – wybierzmy dom z drewna. Firmy specjalizujące się w tworzeniu tego typu budynków, oferują szeroki wybór ociepleń i zmiennych, dzięki którym zminimalizujemy rachunki za ogrzewanie do minimum. Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić spore pieniądze podczas każdej zimy. 

Trwałość budynku 

W naszym kraju niestety istnieje przeświadczenie, że drewno na dom to niezbyt trwały materiał. Właśnie dlatego znacznie częściej ludzie decydują się na domy murowane. Niestety jest to duży błąd. Drewniane budynki potrafią przetrwać w idealnym stanie wiele pokoleń. Aby służyły nam jak najdłużej, powinniśmy je odpowiednio konserwować i w razie potrzeby wymieniać zniszczone elementy. Takie działania jednak należy stosować w każdym budynku.

Niesamowity efekt wizualny

Dla wielu najważniejszy jest fakt, że dom z drewna prezentuje się niesamowicie. Jest to czasami główny powód, przez który decydujemy się na tego typu rozwiązanie. Drewno na domu wyglądem przypomina górskie chaty co pozwala poczuć niesamowity swojski klimat.

Wady drewnianych domów 

Niestety, dom z drewna również posiada swoje wady. Jednak nie jest to nic czego powinniśmy się bać, ponieważ każdy budynek będzie miał swoje minusy. Czego możemy się spodziewać po domach z drewna? Czy ich wady są na tyle poważne, że zniechęcą nas do tego typu inwestycji? Oto one:

Grubość ścian 

Ściany działowe wewnątrz domów drewnianych są dosyć cienkie, przez co istnieje problem z hałasem w pokojach. Ciężko jest je wygłuszyć na tyle, aby w każdym z pomieszczeń izolacja dźwiękowa była tak dobra jak w tradycyjnym domu murowanym. Jest to możliwe, jednak generuje dodatkowe koszty.

Aranżacja wnętrza

W domu z drewna dużym minusem jest fakt, że przed produkcją budynku trzeba dokładnie zaplanować rozmieszczenie mebli. Dotyczy to w szczególności szafek wiszących. To w fabryce ściany są zabezpieczane w taki sposób, aby można było zawiesić na nich półki. Bez tego utrzymają one ciężar jedynie do dwóch kilogramów. 

Konserwacja 

Chociaż każdy dom https://domyhbe.pl/ wymaga pielęgnacji i dbałości, to domy z drewna potrzebują szczególnej uwagi. Drewno wymaga konserwacji oraz zabezpieczenia przed wilgocią. W przeciwnym razie stanie się dużo słabsze i szybko się zniszczy. Odpowiednie preparaty pozwalają zapobiec łuszczeniu się oraz pękaniu materiałów. Warto również wspomnieć o szkodnikach, które niszczą strukturę drewna (np. spuszczel pospolity). Aby zapobiec pojawieniu się takich sytuacji, deski należy zabezpieczyć specjalnym preparatem. 

Domy z drewna to innowacyjne rozwiązanie w niskiej cenie. Na ich korzystny koszt ma wpływ przede wszystkim mała popularność. Niestety w Polsce domy z drewna w dalszym ciągu nie są zbyt powszechne, a przez to ciężko znaleźć fachowców, którzy potrafią dobrze je wykonać. Jednak to właśnie ta technologia daje nowe możliwości wielu ludziom. Jest to szansa na własny dom za nieduże pieniądze. Dodatkowo jego pasywny charakter pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy, dzięki niskim kosztom ogrzewania. Każdy, kto marzy o własnym miejscu na ziemi powinien pomyśleć o domu z drewna.