W Polsce niezwykłą popularnością cieszy się rynek samochodów używanych. Nie powinno to dziwić, ponieważ nowe auta są bardzo drogie, a jednocześnie w razie ewentualnych napraw (których jednak trafia się trochę mniej) są droższe. Taka struktura rynku sprawia, że dealerzy samochodów zarabiają dużo pieniędzy, a klienci w wielu przypadkach są zadowoleni. Nie jest to jednak jedyny zawód, który zyskuje na tej popularności. 

Sprowadzaniu używanych aut sprawia, że odpowiednio wykwalifikowany mechanik samochodowy https://readyauto.pl/oferta/mechanik-szczecin/ jest niezwykle pożądanym zawodem. To oczywiście wiąże się ze zarabianiem odpowiednich pieniędzy oraz (co ważne) z pewnością uzyskiwanych przychodów. Dobry warsztat samochodowy to cenne miejsce dla każdego posiadacza auta. Jednocześnie prowadzenie tego typu działalności nie należy do najtrudniejszych. Warto jednak zadbać o kilka kwestii.

 

Czy prowadzenie warsztatu samochodowego się opłaca?

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że corocznie wiele osób kończy szkołę, której zadaniem było wykwalifikowanie uczniów na mechaników samochodowych. Jest to więc dość skomplikowana sprawa, ponieważ z jednej strony jest to zawód pożądany na rynku, ale z drugiej również mechaników jest dużo. Praca u kogoś może być dobrym wyborem na początek (żeby podnosić swoje kwalifikacje pod okiem bardziej doświadczonej osoby), ale nie wiąże się z możliwością zarobienia tak dużych pieniędzy jak w przypadku prowadzenia własnej działalności. Podstawą sukcesu jest w tym przypadku posiadanie wysokich umiejętności. Jednak trzeba również wziąć pod uwagę koszty inwestycyjne, które należy podjąć. Chcąc prowadzić dobry warsztat samochodowy, powinniśmy zadbać o lokalizację, która będzie przyciągała klientów. Koszty inwestycyjne są jednak niewielkie w stosunku do potencjalnych zysków. Również koszty eksploatacyjne nie są odstraszające, ponieważ są to głównie opłaty związane z naprawą urządzeń czy mediami. Możliwości przychodu są za to bardzo duże, ale trudno w tym przypadku o podawanie liczb, ponieważ ilość zmiennych jest zbyt duża.

 

Umiejętności i dobra opinia, czyli fundament prowadzenia warsztatu samochodowego

Naprawa samochodów https://readyauto.pl/oferta/naprawa-samochodow-szczecin/ wymaga odpowiednich umiejętności. To właśnie z tego rozliczany jest mechanik samochodowy. Duża ilość przychodów pochodzi od klientów, którzy uważają, że to właśnie my jesteśmy najlepszą opcją. Stali klienci to szansa na okresowy dopływ gotówki (szczególnie w przypadku posiadaczy starszych aut). Wysokie umiejętności i rzetelnie wykonywana praca prowadzą do wytworzenia renomy. Ta z kolei jest niezbędna dla mechanika samochodowego. Na wsiach jeden niezadowolony klient może wspomnieć kilku osobom o swoim niepowodzeniu. To oczywiście od razu strata kilku możliwości do zarobku. Z drugiej strony dobrze przeprowadzone naprawy mogą rozwijać nasz biznes niczym kula śniegowa. Niezwykle ważna jest również opinia, którą posiadamy w Internecie. Coraz częściej to właśnie ona determinuje ilość osób, które będą chciały skorzystać z naszych usług. Podstawą w każdym przypadku są jednak umiejętności oraz solidne wykonywanie swojej pracy.

 

Wymagany sprzęt, czyli z pustego nie nalejemy

Ilość sprzętu do tego, żeby zajmować się naprawą samochodów https://readyauto.pl/, nie jest duża. Prowadzenie warsztatu wymaga jednak takich podstaw jak posiadanie garażu, podnośników ciśnieniowych, sprzętu diagnostycznego czy kompresora. Oprócz tego oczywiście dobrze wyposażone skrzynki narzędziowe pełne kluczy oraz innego rodzaju niezbędnego sprzętu. Nie są to wygórowane wymagania, ale to podstawa prowadzenia tego typu działalności. Oczywiście nieco inaczej wygląda to wśród osób, które zajmują się wyłącznie elektryką.

 

Kontakt z klientem

Jest to element, który czasami bywa pomijany. Również jest związany z utrzymywaniem dobrej opinii, ale wymaga osobnego rozdziału. Każdego klienta należy traktować z należytym szacunkiem. Niezależnie od tego czy oczekuje on jedynie drobnej naprawy, czy gruntownego remontu silnika. Pamiętajmy, że to klienci sprawiają, że prowadzenie przez nas warsztatu ma sens. Oczywiście często mamy dużo pracy, ale nie możemy sobie pozwolić na spławienie osoby, która być może w przyszłości będzie chciała zapłacić za nasze usługi.

 

Czy zatrudniać innych mechaników?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak sami zorientować się na rynku i rzetelną pracą budować swoją pozycję. Szef nie pozwoli sobie na utratę opinii, a to ta jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Początek okazuje się więc korzystną sytuację do tego, żeby pracować samemu. Oczywiście wraz z rozwijaniem działalności być może będziemy potrzebowali dodatkowych rąk do pracy. W takiej sytuacji ważne jest odpowiednie sprawdzenie umiejętności przyszłego pracownika. To przecież od nich zależy powodzenie w prowadzeniu naszego warsztatu. Nie można więc tej sprawy potraktować po macoszemu. Oczywiście posiadanie pracowników wymaga trochę innego spojrzenia na prowadzenie działalności. W takiej sytuacji musimy kontrolować również pracę pozostałych osób. W takiej sytuacji nieraz można mówić o trochę zmienionym profilu pracy, który polega głównie na kontroli firmy.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl