Co należy wiedzieć o agencji ochrony? Kiedy jesteśmy posiadaczami cennej nieruchomości lub drogiego przedmiotu, zależy nam na tym, aby zapewnić maksymalną ochronę zarówno drogocennościom, jak i sobie. Z pewnością pomóc nam może profesjonalna agencja ochrony, która za odpowiednią zapłatą będzie świadczyć usługi w stosunku do nas.

Zanim jednak zdecydujemy się na to, aby zatrudnić daną firmę, warto dowiedzieć się co nieco na temat jej funkcjonowania. Dopiero na tej podstawie jesteśmy w stanie podjąć odpowiednią decyzję. Kim dokładnie są pracownicy agencji? Jaki zakres usług świadczą? W jaki sposób działa system ochrony z monitoringiem? Jak wygląda kwestia ubezpieczeniowa? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Pracownicy agencji – kim są?

Co należy wiedzieć o agencji ochrony?
Co należy wiedzieć o agencji ochrony?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest oczywista, bowiem dużo w tym przypadku zależy od tego, z jaką agencją ochrony mamy do czynienia. Z reguły firmom zależy na tym, aby zaoszczędzić swoje pieniądze, dlatego też zatrudniane są osoby, które tak właściwie nie posiadają licencji. Jest to oczywiście zgodne z prawem, jednakże należy pamiętać o tym, że tacy pracownicy mają znacznie mniejsze uprawnienia. Nie mogą przykładowo posiadać przy sobie broni, a tym bardziej stosować wszelkich środków przymusu bezpośredniego. W praktyce oznacza to, że niezgodne z prawem jest założenie włamywaczowi kajdanek. Jednakże usługobiorca nie musi martwić się co do rzetelności pracowników danej agencji ochrony. Są oni wcześniej dokładnie sprawdzani. Kandydat do pracy „prześwietlany” jest w Centralnym Rejestrze Skazanych, który informuje o tym czy dana osoba miała kiedykolwiek dowolne problemy z prawem. Mile widziani są kandydaci, którzy w przeszłości mieli kontakt z policją lub wojskiem, dzięki czemu pracodawca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ma do czynienia z wyszkolonym pod każdym względem pracownikiem. Jednak duża część firm zatrudnia agentów, którzy posiadają licencję. Wydawana jest ona przez komendanta policji na szczeblu wojewódzkim. Są to osoby, które przeszły wiele szkoleń, dlatego też doskonale zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób skutecznie udzielić pomocy przedmedycznej. Dodatkowo znają prawo, które jest im potrzebne do pracy w ich zakresie. Warto wcześniej zapoznać daną agencję ochrony z budynkiem, aby zdawali sobie sprawę, z czym mają do czynienia.

Zakres usługi agencji ochrony

Agencja ochrony świadczy przede wszystkim usługi, które związane są z montażem, sprzedażą, wypożyczeniem, a także projektowaniem specjalnych systemów alarmowych. Mają one za zadanie skuteczną ochronę budynków i wystraszenie potencjalnego złodzieja. Dodatkowo tego typu firmy oferują całodobowy nadzór, który związany jest poniekąd z natychmiastowym przyjazdem odpowiedniej załogi i udzielenie niezbędnej pomocy. Należy jednak pamiętać o bardzo istotnej rzeczy, mianowicie nadzorem jest objęty tylko obszar, który to znajduje się w zaprojektowanym systemie ochronnym. Dlatego też, jeśli nasz samochód nie jest objęty systemem, nie możemy wymagać od agencji ochrony, że będą go chronić, bowiem nie należy to do ich obowiązków.

System ochrony z monitoringiem – w jaki sposób działa?

System ochrony z monitoringiem wbrew pozorom jest dość skomplikowany. Tworzą go m.in. czujniki, manipulator, sygnalizator i centrala alarmowa. Ta ostatnia steruje systemem, który koniecznie musi mieć zasilanie awaryjne. Jest to istotne, w przeciwnym wypadku w razie odcięcia prądu ochrona nie będzie skuteczna. Zadaniem czujników jest generowanie sygnału i identyfikacja zagrożenia. Jeśli chodzi o manipulator, jest to po prostu klawiatura, która to umożliwia komunikację z systemem. Co ciekawe, w całym systemie jest jeszcze jeden istotny element- nadajnik radiowy lub telefoniczny. Informuje on agencję ochrony o napadzie, pożarze, włamaniu lub sabotażu. Podaje dokładne informacje o miejscu, a także rodzaju zdarzenia. Tego typu nadajnik niestety bywa awaryjny, bowiem wystarczy odciąć linie telefoniczną i połączenie zostaje błyskawicznie przerwane, co może mieć przykre konsekwencje. Chroniony dom każdorazowo jest oznaczony odpowiednimi nalepkami, co w skuteczny sposób odstrasza włamywacza.

Ubezpieczenie agencji

Ważna jest także kwestia ubezpieczenia agencji ochrony. Powinni mieć wykupione ubezpieczenie od tzw. „odpowiedzialności cywilnej”. Dotyczy to oczywiście kradzieży mienia, w przypadku, kiedy dany patrol przyjedzie zbyt późno lub nie zareaguje na wezwanie. Istotne jest to, ile maksymalnie możemy dostać w razie chęci uzyskania ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków agencje nie odpowiadają za to, że uszkodzeniu uległo mienie podczas włamania. Jednakże profesjonalne agencje ochrony oferują dodatkowe ubezpieczenie, które okaże się zbawienne w tego typu sytuacjach. Możliwe jest to dzięki współpracy z firmami ubezpieczeniowymi. W praktyce jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się być ubezpieczenie domu na własną rękę, co jest znacznie korzystniejsze pod względem ekonomicznym.