Nieruchomości już od dłuższego czasu stanowią najpopularniejszy obiekt do inwestowania własnych pieniędzy. Stawiają na nie wszyscy ci, którzy liczą na iście pasywny zarobek z wynajmu – niestety, bardzo często się na tym „przejeżdżają”. Wynajmowanie dużej ilości mieszkań (a z taką sytuacją mamy miejsce, gdy posiadamy kamienicę, blok czy biurowiec) wymaga bowiem stałej uwagi, reagowania na aktualne potrzeby nie jednego (w dodatku możliwe, że bezproblemowego) lokatora, a kilkudziesięciu różnych najemców oraz dbania o znacznie bardziej eksploatowany budynek. Na szczęście jednak istnieje taka usługa, jak administrowanie nieruchomościami – pięć faktów na jej temat przedstawimy w tym właśnie artykule.

1. Administrowanie nieruchomościami jest usługą elastyczną – dopasuje się do naszych potrzeb

Mówiąc o administrowaniu nieruchomościami możemy mieć na myśli całe mnóstwo działań związanych z dbaniem o jej stan oraz o to, by działała w pełni w zgodzie z polskim prawem. Działania te jednak są zależne od konkretnej nieruchomości – niektóre wymagają bowiem dbania o basem, a inne nie (bo po prostu go nie mają), jedne potrzebują stałej kontroli czystości, inne z kolei posiadają już przypisaną ekipę sprzątającą, która się tym zajmuje. Właśnie to jest największym plusem całej tej usługi – jej niebywała elastyczność. Sami ustalamy, co będzie robił za nas zarządca, a ten właściwie się do tego dopasowuje, również pod kątem ceny.

2. Usługa administrowania nieruchomościami ma charakter cykliczny

Administrowanie nieruchomościami to usługa, z której korzysta się w sposób abonamentowy, przy czym preferowane są umowy co najmniej roczne. Wynika to przede wszystkim z tego, że od firmy podejmującej się go wymaga przewiezienia na miejsce swojego zaplecza przedmiotowego (a zatem chociażby rzeczy do dbania o czystość budynku), ale też właściwego przygotowania się do świadczenia tejże usługi, w tym poznania budynku, z którym będzie ona związana. Właśnie dlatego wybierając firmę, z którą nawiążemy współpracę musimy uważać i dokładnie ją sprawdzić.

Zobacz również:

3. Firmy oferujące administrowanie nieruchomościami posługują się innymi firmami

Nie ma firmy, która oferowałaby administrowanie nieruchomościami i wszystkie działania w jego obrębie wykonywałaby samodzielnie. Większość z tego typu usługodawców posługuje się tak zwanymi podwykonawcami, zazwyczaj nawiązując z nimi długofalowe współpracę (co pozwala na zredukowanie płynących z tego kosztów). Ma to zresztą mnóstwo sensu – do odśnieżania czy czyszczenia na zewnątrz i wewnątrz budynku zatrudniana jest profesjonalna ekipa sprzątająca, a do mniejszych i większych remontów – fachowiec specjalizujący się w tym. To nie tylko oszczędne, ale też po prostu sprawdzające się w akcji.

4. Firmy z ofertą na administrowanie świadczą też usługi doradcze

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, firmy świadczące swoje usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami bardzo często oferują wiele usług dodatkowych – jedną z nich jest profesjonalne doradztwo. Jako że posiadają olbrzymie doświadczenie w pracy w obrębie większych i mniejszych, nowocześniejszych i bardziej przestarzałych inwestycji, są w stanie podpowiedzieć nam, którą nieruchomość powinniśmy kupić, by wyjść na tym dobrze. Co jednak najważniejsze, swoje porady potrafią fachowo wyjaśnić i poprzeć właściwymi argumentami. Są w stanie również pomóc w sprzedaży nieruchomości lub jej komercjalizacji, zakładającej między innymi sprzedaż miejsca reklamowego czy wejście we współpracę z inną firmą i połączenie usług mieszkalnych z biurowymi. Opcji współpracy jest naprawdę dużo.

5. Wszystko w naszej współpracy zależy od umowy

Współpracę z firmą oferującą administrowanie nieruchomościami zawsze pieczętuje umowa i to od niej zależy dosłownie wszystko. Podpisując ją, musimy upewnić się, że znajdzie się na niej:

  • cena miesięczna i całościowa usługi, przy czym warto spojrzeć, czy obie wartości są odpowiednio proporcjonalne i zgodnie z tym, co ustaliliśmy z daną firmą,
  • zakres świadczonych usług – jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie musimy decydować się na wszystko, co zasugeruje nam firma zarządzająca nieruchomościami, a jeśli chcemy możemy ją zatrudnić wyłącznie do wykonywania ściśle przez nas określonych czynności;
  • warunki odstąpienia od umowy – powinny być jak najbardziej korzystne dla nas, choć oczywistym jest, że również firma współpracująca z nami będzie chciała się zabezpieczyć;
  • ewentualne kary, na przykład za niewywiązywanie się z warunków umowy (na przykład niedopełnianie obowiązków zarządczych).

Podsumowanie

Administrowanie nieruchomościami to usługa, którą powinniśmy mieć na uwadze posiadając własne nieruchomości. Niezależnie od tego, w jakim zakresie z niej skorzystamy, jest ona w stanie w znacznym stopniu nas odciążyć, pozwalając nam uczynić z nieruchomości źródło dochodu prawdziwie pasywnego, bo takiego, o którego obecności będzie nam przypominał wyłącznie wyciąg z banku. Jeżeli więc marzymy o takiej sytuacji, powinniśmy jak najszybciej się nim zainteresować i wybrać odpowiednią firmę, która się go dla nas podejmie.