Już wkrótce powitamy kalendarzowe lato, a wraz z nim coroczne fale upałów nawiedzających całą Polskę. Choć wysokie temperatury i słoneczna pogoda zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, wciąż zmuszeni jesteśmy do przebywania w domu – szczególnie w dobie epidemii koronawirusa oraz konieczności pracy przez internet! Jeżeli doskwierają ci letnie upały, a wietrzenie wszystkich pomieszczeń nie przynosi skutków, przygotowaliśmy dla ciebie trzy skuteczne sposoby na ochłodzenie mieszkania, do których zaliczyliśmy rolety, rośliny oraz klimatyzację dla domu!

Upał w mieszkaniu, czyli nagrzewanie się pomieszczeń

Jednym z głównych przyczyn nieznośnego skwaru panującego w mieszkaniu jest nagrzewanie się powietrza poprzez okna. Problem ten jest szczególnie irytujący w mieszkaniach położonych na najwyższych piętrach w blokach, do których ze względu na podstawowe prawa fizyki trafia ciepłe powietrze z całego budynku. Przez nie zasłonięte okno do wnętrza pomieszczenia dostają się promienie słoneczne, które nagrzewają nie tylko położone na parapecie przedmioty, ale także powietrze przy oknie. W ten sposób w szybkim tempie podnosi się temperatura panująca w mieszkaniu. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie rolet zaciemniających, które blokują niemal całe światło słoneczne, przez co znacząco ochładzają pomieszczenie. Wbrew pozorom najważniejszym elementem rolety nie jest ich kolor (choć jasne rolety faktycznie nieznacznie lepiej wywiązują się ze swojej funkcji), ale materiał, z którego zostały wykonane. Podczas kupowania rolet warto jest się upewnić, że zostały one wykonane z materiałów podgumowanych, które nie przepuszczają światła słonecznego. Rolety obecnie uznawane są za modny dodatek do wnętrz i doskonale powinny wpasować się w każde mieszkanie. Pomimo ich dużej skuteczności w blokowaniu światła słonecznego rolety niestety nie rozwiązują problemu upałów tak dobrze jak klimatyzacja dla domu.

 

Rośliny doniczkowe – naturalne nawilżanie powietrza

Choć głównym problemem przegrzanych pomieszczeń jest nadmierna temperatura, gorące powietrze jest z reguły niezwykle suche, co jedynie dodatkowo zmniejsza komfort oddychania. Częściowym remedium tego problemu jest zainwestowanie w rośliny doniczkowe, które pełnią funkcję naturalnej klimatyzacji dla domu. Jak się okazuje, posiadanie roślin w mieszkaniu jest nie tylko dobrym sposobem na upiększenie wnętrz, ale także ekologiczną metodą na poprawę komfortu życia w lato. Rośliny w naturalny sposób oczyszczają mieszkanie z dwutlenku węgla oraz innych substancji chemicznych, a także nawilżają i nieznacznie schładzają powietrze. Są one szczególnie efektywne nie we wnętrzu mieszkania, a na parapetach w okolicy okien. W ten sposób podczas wietrzenia pomieszczenia swoista bariera z roślin filtruje i ochładza powietrze, która wlatuje do mieszkania. Najskuteczniejsze gatunki roślin na letnie upały to paprotki oraz skrzypy, choć w roli tej sprawdzą się właściwie wszystkie rośliny doniczkowe.

Skuteczne remedium na letnie upały, czyli klimatyzacja dla domu

Klimatyzacja mieszkań i sklepów oraz jej wady i zaletyMimo że rolety zaciemniające i rośliny doniczkowe bez wątpienia mogą pomóc w zmniejszeniu temperatury powietrza, najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu letnich upałów jest klimatyzacja dla domu, czy to w formie przenośnego wiatraku, czy profesjonalnego klimatyzatora. Warto przy tym zaznaczyć, że większość termowentylatorów nie daje pożądanych efektów – choć przynoszą one ulgę podczas przebywania w gorącym pomieszczeniu, nie zbijają na stałe temperatury powietrza. Uniwersalnym i skutecznym rozwiązaniem kwestii gorącego mieszkania są profesjonalne klimatyzatory, które znacząco obniżają panującą w pomieszczeniu temperaturę. Co prawda zakup i eksploatacja takiego urządzenia wiążą się zazwyczaj z dość dużymi kosztami, a duże klimatyzatory wymagają równie dużo wolnego miejsca i ogromnego zużycia prądu, ale w połączeniu z innymi sposobami pozwalają na opanowanie letniego upału. Klimatyzacja dla domu to doskonała inwestycja w dobre samopoczucie – ciągłe przebywanie w przegrzanym mieszkaniu związane m.in. z pracą w domu czy siedzącym trybem życia jest nie tylko nieprzyjemne, ale też niezdrowe dla organizmu. Dobrej jakości klimatyzatory z odpowiednimi atestami użyteczności są nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale także proste w użyciu i, przede wszystkim, niezwykle efektywne.

 

Zdrowy rozsądek, czyli najlepszy sposób na nagrzane mieszkanie

Warto jest dać szansę każdemu z trzech zaprezentowanych przez nas sposobów na nagrzane mieszkanie. I choć zarówno rolety zaciemniające, jak i naturalne rośliny oraz sztuczna klimatyzacja dla domu to bez wątpienia efektywne rozwiązania, kluczem w walce z upałami jest zdrowy rozsądek. W gorące dni należy przede wszystkim pić dużo płynów i spędzać czas na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem jest także częste wietrzenie mieszkania. Warto przy tym pamiętać, by okna otwierane były zawsze od strony bez słońca – pozwoli to zmniejszyć grzanie okien i znacząco zbić temperaturę wietrzonych pomieszczeń. Mamy nadzieję, że po zastosowaniu się do naszych porad uda ci się zwalczyć upały w twoim mieszkaniu!