Czy wiesz, że istnieje różnica pomiędzy podologią kosmetyczną a leczniczą? Oto garść wskazówek, które ułatwią nam rozpoznanie, czym różnią się obie te dziedziny i w jakich sytuacjach zwrócić się do konkretnego specjalisty.

Podologia lecznicza – czym jest?

Na wstępie należy podkreślić, że podologia jest związaną ze zdrowiem i leczeniem stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Wśród specjalistów, z którymi na co dzień musi współpracować podolog, znajdziemy lekarzy: ortopedów, chirurgów, diabetologów, dermatologów, a także z fizjoterapeutów.

Po pomoc do podologa zgłaszają się przede wszystkim ci, którzy mają problemy skórne, problemy z paznokciami, a także są pacjentami cukrzycowymi. Podolog musi łączyć wiedzę z wielu dziedzin, by skutecznie nieść pomoc swoim pacjentom.

Podologia kosmetyczna – przede wszystkim upiększanie

Podologia kosmetyczna z kolei opiera się na pielęgnacji i upiększaniu zdrowych stóp. Tego rodzaju zabiegi jak pedicure kosmetyczny może wykonywać nawet kosmetyczka, która nie ma jednak kwalifikacji do tego, by przeprowadzać bardziej skomplikowane procedury, związane np. z zakładaniem klamer na paznokcie.

Pedicure kosmetyczny, a medyczny – różnica w zabiegach

Pedicure kosmetyczny przeznaczony jest dla osób ze zdrowymi stopami, natomiast ten leczniczy ma za zadanie zniwelowanie problemów, które wynikają ze schorzeń skóry stopy lub paznokci. Pedicure leczniczy zakłada usuwanie oraz profilaktykę modzeli, odcisków czy brodawek wirusowych. Niestety, wiele osób ma tendencję do pojawiania się takich zmian, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udanie się po pomoc do specjalisty od stóp, który nie tylko przeprowadzi odpowiedni zabieg usuwający zgrubienia skórne, ale także doradzi odpowiednią profilaktykę.

Pedicure kosmetyczny – jak wygląda?

Pełny pedicure kosmetyczny polega na kąpieli stóp w substancjach zmiękczających. Nierzadko przeprowadzany jest także peeling skóry. Następnie, kosmetyczka przechodzi do wysuszenia nóg i opracowania płytki paznokcia oraz pozbycia się zrogowaciałego naskórka. W wielu przypadkach najpierw korzysta z tarki, która pozwala pozbyć się większych zmian, a następnie używa frezarki z różnymi rodzajami frezu do opracowania stopy. W ten sposób usuwa zrogowaciały martwy naskórek. Zwykle tego typu problematyczną skórę mamy na piętach, a także na dużym palcu.

Za pomocą cążków do paznokci pozbywa się też nadmiaru skórek. Następnie dba o to, by paznokcie były odpowiednio przycięte. Musi je obciąć na prosto, by sprawić, że jej klient nie będzie w przyszłości mierzył się z kolejnym problemem, jakim jest wrastający paznokieć. Z tą dolegliwością musiałby udać się już do podologa, który zaproponowałby odpowiednią formę terapii. Warto tu zaznaczyć, że nierzadko wrastające paznokcie są konsekwencją źle przeprowadzonego pedicure kosmetycznego. Wybierając więc salon kosmetyczny, korzystajmy ze wsparcia sprawdzonych specjalistów.

Po wypiłowaniu i wypolerowaniu płytki paznokcia kosmetyczka może przejść do malowania i nakładania hybrydy. Kosmetyczka może także doradzić metody codziennej pielęgnacji stóp, np. zachęcić do używania kremów z masłem karnite i gliceryną, które pozwolą na stałe nawilżenie stóp. W przypadku, gdy borykamy się z suchością stóp, może doradzić nam także kremy z mocznikiem.

Na tym jej rola się jednak kończy. W przypadku, gdy zauważy niepokojące zmiany skórne o podłożu chorobowym, powinna odmówić zabiegu i zachęcić do skorzystania z pomocy dermatologa lub podologa. Takie zachowanie ochroni jej klienta przed dalszym rozwojem choroby, o ile ten skorzysta z jej wskazówek.

Polecamy uwadze:

Pedicure leczniczy – jak wygląda?

Na leczniczy pedicure zgłaszają się przede wszystkim osoby, które rozpoznały u siebie zmiany skórne czy paznokciowe. Wówczas przed podjęciem jakichkolwiek działań podolog przeprowadza z nimi wywiad. Dowiaduje się, od kiedy borykają się z określonym problemem, a także zdobywa wiedzę o chorobach, które im towarzyszą. Taka wiedza pomaga podologowi w zaproponowaniu odpowiednich form terapii. Należy pamiętać, że pedicure leczniczy zwykle nie kończy się w gabinecie podologicznym, ale jest długim procesem przywracania zdrowia chorym stopom. Dlatego bardzo istotne, by pacjent współpracował z podologiem i po zakończeniu zabiegu stosował się do jego wskazówek. Dzięki temu szybciej wróci do zdrowia.

Po takim wywiadzie podolog – podobnie jak w przypadku pedicure kosmetycznego – przystępuje do dezynfekcji stóp. Kolejny krok to przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu. Oferta gabinetów podologicznych jest mocno rozbudowana, dlatego wśród zabiegów związanych z podologią leczniczą znajdzie się: korekta paznokci wrastających, laserowe leczenie grzybicy, rekonstrukcja płytek paznokciowych, np. po urazach czy chorobach, leczenie modzeli i odcisków, pozbywanie się brodawek wirusowych.

Podolog w ramach pedicure leczniczego doradza także sposoby codziennej pielęgnacji stóp oraz odpowiednią dezynfekcję obuwia.

Wyposażenie gabinetu podologa, a kosmetyczki

Równie istotnym aspektem, który odróżnia podologię kosmetyczną od leczniczej jest wyposażenie jakim dysponuje podolog, a jakim salon kosmetyczny. Podolog jako specjalista nastawiony na niesienie pomocy chorym ma do swojej dyspozycji narzędzia, które pomagają mu w pracy z chorymi stopami. W takim gabinecie znajdziemy specjalistyczne lampy, frezarki, cążki, a także profesjonalne środki do tworzenia opatrunków i leczenia stóp oraz preparaty do stóp o działaniu leczniczym. W tego rodzaju produkty podolodzy często zaopatrzają się w specjalistycznym sklepie internetowym Kerpro.pl, z którego mogą korzystać również zwykli konsumenci. Np. podolog zaproponuje, by jego pacjent, który boryka się z problemem pękającej skóry na stopach, stosował odpowiednie kremy z mocznikiem, gliceryną i masłem karnite. Wówczas tego rodzaju preparaty znajdzie w tym miejscu.

Natomiast w gabinecie kosmetyczki oprócz narzędzi do opracowywania płytki paznokcia i skóry stóp, takich jak cążki czy frezarka, znajdziemy również kosmetyki: delikatne peelingi i kremy do stóp oraz kolorowe lakiery do paznokci, a także materiał, z którego można zrobić żel przedłużający paznokcie.

Podologia kosmetyczna a lecznicza – opieka nad pacjentami z innymi chorobami

Należy pamiętać, że do podologa zgłaszają się osoby cierpiące z powodu np. stopy cukrzycowej czy schorzeń skórnych wywołanych problemami z krążeniem czy nieprawidłową pracą tarczycy. Często do specjalisty od stóp wysyła również lekarz prowadzący, który ufa wiedzy i doświadczeniu takiego eksperta. Podolog po studiach ma ogromne zasoby w tej materii. Nigdy natomiast lekarz nie kieruje chorego do kosmetyczki. Jej zadaniem jest raczej dbałość o systematyczną pielęgnację stóp osób chorych i choć może mieć ona wiedzę z zakresu grzybicy stóp czy paznokci oraz innych schorzeń stóp, to jednak przy leczeniu pacjentów cierpiących na inne schorzenia sprawdzi się podolog.

Leczenie grzybicy paznokci również odbywa się w porozumieniu z lekarzem, który przepisuje choremu odpowiednie leki na receptę, a podolog zajmuje się odpowiednią pielęgnacją zainfekowanych części stopy.

Co więcej, podolog często sprawuje również opiekę domową nad stopami osób w podeszłym wieku, które mają choroby onkologiczne czy zaburzenia układu ruchu.

Dlaczego kosmetyczka nie powinna zajmować się diabetykami?

Stopy diabetyków mają zupełnie inne potrzeby niż stopy osób zdrowych. Dlatego podolog jest tym specjalistą, który doskonale zna cały charakter choroby i jest w stanie doradzić sposób leczenia takich stóp. Co więcej, pracuje z takimi pacjentami na co dzień i ma już wypracowane doświadczenie, które pozwala mu zaproponować najbardziej korzystne dla pacjenta metody walki z problemami stóp. Niektórzy podolodzy zauważają, że osoby z cukrzycą zupełnie inaczej reagują np. na preparaty z mocznikiem. Dlatego w ich przypadku nie sprawdzi się standardowa kuracja tym środkiem.

Podologia kosmetyczna, a lecznicza to dwie różne dziedziny, które jednak są związane z pielęgnacją i dbaniem o stopy i paznokcie. Warto jednak pamiętać o zasadniczych różnicach, by od razu trafić do odpowiedniego specjalisty – kosmetyczki lub podologa.