Ładnie wyglądająca kostka brukowa, to z pewnością element, którym chciałby pochwalić się każdy, kto dba o nienaganny wygląd swojego podwórka. Niestety, z upływem czasu i pod wpływem różnych czynników kostka ulega zabrudzeniom. Co zrobić, aby dokładnie ją wyczyścić? Jakiego ciśnienia należy używać do czyszczenia kostki brukowej? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

Mycie kostki brukowej - jakie ciśnienie?Czyszczenie kostki bez pomocy specjalistów

Kosta brukowa nieustannie narażana jest na działanie czynników atmosferycznych i innych zdarzeń mających wpływ na poziom jej czystości, dlatego tak ważne jest jej regularne mycie. Pomoc profesjonalnych ekip czyszczących wcale nie jest potrzebna, aby dokładnie umyć kostkę brukową. Bez przeszkód możesz zrobić to samodzielnie, musisz jednak pamiętać o użyciu odpowiednich produktów. Jeśli kostka jest tylko lekko zabrudzona, to wystarczy, że użyjesz zwykłej wody i szczotki przeznaczonej do czyszczenia kostki brukowej. Jednak ta technika sprawdzi się w przypadku, kiedy do wyczyszczenia masz jedynie niewielką powierzchnię. Kiedy natomiast obszar, który musisz wyczyścić, jest duży to dużo łatwiej będzie Ci to zrobić przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. Myjkę wysokociśnieniową możesz kupić już nawet za około 200 złotych, natomiast jeśli chcesz kupić sprzęt, który będzie komfortowy, to cena będzie nieco wyższa – natomiast jeżeli chcesz korzystać z profesjonalnego sprzętu, to będziesz musiał przeznaczyć na zakup myjki nawet kilka tysięcy złotych. Jest to jednak bardzo korzystny zakup, gdyż sprzęt tego rodzaju pomaga zaoszczędzić wiele czasu i sił, a także sprawia, że kostka będzie bardzo dokładnie umyta. Urządzenia takie używają tak wysokiego ciśnienia, że spokojnie dasz radę pozbyć się nawet bardzo ciężkich zabrudzeń – jednak należy uważać i używać ciśnienia, które będzie odpowiednie do takich czynności. Kiedy zdecydujesz się na zakup myjki, to nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną – trzeba także zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. 

Po co czyści się kostkę?

O kostkę należy dbać systematycznie, wówczas istnieją duże szanse, że będziemy mogli cieszyć się jej wyglądem przez długie lata. Kostka nieustannie narażana jest na różnego rodzaju zabrudzenia i dlatego tak ważna jest jej prawidłowa pielęgnacja. Nie chodzi tu tylko o jej mycie, ale także o bieżące usuwanie z jej powierzchni różnego rodzaju zabrudzeń. Usuwanie liści, piasku, czy czyszczenie z nawierzchni resztek farby jest bardzo ważne. Jednak równie istotna jest dbałość o przestrzenie znajdujące się pomiędzy pojedynczymi kostkami – podczas pierwszych kilku lat użytkowania kostki trzeba zwracać na nie naprawdę bardzo dużą uwagę. Na początku konieczne jest uzupełnianie szczelin piaskiem, ponieważ pogłębiające się szczeliny tworzą wolną przestrzeń, w której może zbierać się np. woda. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, kiedy temperatura na dworze jest ujemna, to zamarzająca ciecz doprowadzi do rozsadzenia kostek. Ogólnie rzecz ujmując, cały okres zimowy jest bardzo niebezpieczny dla estetyki naszych kostek brukowych. Dlaczego? Ponieważ narastające zimą warstwy lodu i śniegu są dość ciężkie do usunięcia i próbujemy się ich pozbyć przy pomocy ostrych narzędzi – co nie jest dobrym rozwiązaniem. Bardzo często stosuje się także chlorek sodu – to także nie jest dobre wyjście z sytuacji, ponieważ sól może spowodować, że na kostce pojawią się nieestetyczne odbarwienia. Jeśli chcesz w pełni bezpieczny sposób pozbyć się lodu lub śniegu, to możesz użyć np. chlorku magnezu.

Urządzenia, które pomogą Ci wyczyścić kostkę

Coraz częściej odchodzi się od ręcznego czyszczenia powierzchni, które zastępuje się użyciem specjalnych urządzeń. Jednym z nich jest myjka wysokociśnieniowa, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu i sił, a jednocześnie jest w stanie zapewnić skuteczne wyczyszczenie podłoża. Myjki wysokociśnieniowe używają tak wysokiego ciśnienia wody, że bez problemu są w stanie wyczyścić nawet największe zabrudzenia, a przy ich użyciu nie męczysz się i szybko widzisz oczekiwane rezultaty. Zakup myjki wysokociśnieniowej stanowi także dobrą alternatywę do wynajmowania serwisów sprzątających, gdyż pieniądze, które przeznaczysz na zakup myjki będą ulokowane w produkt, z którego będziesz mógł korzystać także w innych sytuacjach. Jednak, aby czyszczenie było w pełni efektywne musisz skupić się na wydajności urządzenia – powinna ona mieścić się w przedziale 330-900 l/h. Najtańsze urządzenia zazwyczaj nie wykazują się aż tak dużą wydajnością, dlatego warto zainwestować w sprzęt ze średniej półki – na domowe potrzeby zaleca się urządzenia o przepływie około 350-500 l/h. Ponadto, dobra myjka powinna posiadać możliwość podgrzania wody do około 40-50 stopni Celsjusza. Nie jest to jednak jedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru myjki. Skuteczność działania myjki wysokociśnieniowej uzależniona jest także od poziomu sprężenia. Należy zatem wybierać takie urządzenia, które są w stanie wytworzyć ciśnienie co najmniej 100 barów – optymalna wartość to 140-180 barów.