Zabierając się za projektowanie swojego idealnego mieszkania, należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Jeśli jesteśmy zdecydowani, aby nie korzystać z pomocy profesjonalistów, pozostaje nam przede wszystkim zaopatrzyć się we właściwe materiały wykończeniowe, takie jak na przykład płytki ceramiczne. Oprócz tego przyda nam się przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu aranżacji wnętrz. W ten sposób uda nam się uniknąć powszechnie popełnianych błędów. W rezultacie zaoszczędzimy zarówno czas, jak i pieniądze. Absolutną podstawą jest jednak posiadanie jasnego obrazu tego, jak powinno wyglądać nasze mieszkanie. Następnie postaramy się urzeczywistnić naszą wizję krok po kroku.

Czy przyda nam się plan mieszkania?

Solidnie opracowany plan mieszkania jest nieoceniony podczas urządzania mieszkania, gdyż dzięki niemu będziemy znali dokładne wymiary każdego pomieszczenia. Uwzględniamy między innymi wysokości i szerokości okien oraz drzwi, głębokości wszelkich wnęk okiennych oraz parapetów. Nie wolno zapomnieć o takich elementach jak kratki wentylacyjne, rury, czy też kaloryfery. Chodzi mianowicie o takie przedmioty znajdujące się w naszym mieszkaniu, których nie da się w łatwy sposób przenieść. Każdy z nich może mieć wpływ na to, jakie meble zmieszczą się w danym pokoju. Szczególnie problematyczne okazują się zazwyczaj rury. Znając wszystkie wymiary, bez problemu dobierzemy właściwy rodzaj płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl/3-scienne, czy też meble o odpowiednim kształcie. Warto zwrócić uwagę na to, czy ściany w mieszkaniu nie są zbyt krzywe. W takim wypadku problematyczne może być znalezienie szafy idealnie dopasowanej do wnęki. Nie uda nam się tym samym efektywnie zagospodarować całej dostępnej przestrzeni.

Powszechne błędy popełniane podczas dekorowania wnętrz

Sporym grzechem jest nadmierne przywiązanie do beży. Używanie zarówno jaśniejszych, jak i ciemniejszych odcieni spowoduje, że nasze wnętrze będzie wyglądało nijako. Beże wcale nie są barwą uniwersalną. Z drugiej strony, używanie dominujących kolorów również nie jest dobrym pomysłem. Zbyt łatwo zniekształcają percepcję przestrzenną i na dłuższą metę bywają męczące. Najlepszym rozwiązaniem jest postawić na neutralne barwy w tle, a ewentualnie ciekawsze kolory uzyskamy, używając rozmaitych elementów dekoracyjnych. Oprócz kolorów należy pamiętać o zapewnieniu optymalnego oświetlenia dla naszego mieszkania. Chodzi nie tylko o jego barwę, ale także dobre rozmieszczenie punktów świetlnych. Decydując się na użycie płytek ceramicznych w naszej łazience, nie należy z nimi przesadzać. Nie musimy przy ich pomocy wykładać wszystkich ścian i całej podłogi. Ciekawe alternatywy w postaci kamienia, czy też drewna odpornego na wilgoć to rozwiązania dla odważnych osób, które pragną stworzyć oryginalnie wyglądającą łazienkę.

Na co uważać podczas dekorowania łazienki?

Jest to jeden z najważniejszych pokoi w każdym mieszkaniu. Należy więc szczególnie przyłożyć się do jego aranżacji. Szczególnie istotne jest wybranie właściwego materiału wykończeniowego. Największą popularnością nadal cieszą się płytki ceramiczne. Nie powinniśmy jednak wybierać zwykłych płytek z białymi fugami. W sklepach znajdziemy o wiele szerszy wybór ciekawych płytek ceramicznych. Przeglądając dostępne warianty, musimy przede wszystkim uwzględnić styl dekoracyjny, którego planujemy użyć w naszej łazience. Wszystkie elementy wystroju muszą się ze sobą dobrze komponować. Ciekawym wyborem będą gładkie i jednokolorowe płytki ceramiczne https://ceramixplytki.pl/6-podlogowe lub modele imitujące wygląd kamienia, drewna lub innych naturalnych materiałów. Zachowując jednocześnie swoją odporność na wilgotność. Za ich pomocą możliwe jest więc stworzenie oryginalnie wyglądającej łazienki, które jest równocześnie wysoce praktyczna. Z pewnością należy użyć ich do wykończenia ściany. Jeżeli chodzi o podłogę, to będziemy musieli pogodzić się z pewnym dyskomfortem dla bosych stóp z uwagi na zimno takich płytek ceramicznych. Pewnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w ogrzewanie podłogowe. Dużą popularnością cieszy się łączenie ze sobą rozmaitych płytek, aby stworzyć żywą i dynamiczną kompozycję.

Mozaika jako alternatywa dla zwykłych płytek ceramicznych

Jest to specyficzna technika dekoracji, która wykorzystuje duże ilości niewielkich płytek ceramicznych, szklanych bądź kamiennych. Niezależnie od wybranego materiału chodzi o stworzenie pełnej powierzchni. Możemy wybrać mozaikę jednokolorową albo bardziej skomplikowaną kompozycję składającą się z różnych płytek. Przeważnie mozaika używana jest w łazience jako element dekoracyjny – umieszcza się ją zaledwie na jednej ścianie lub obudowie naszej wanny. W sklepach dostępne są zarówno tradycyjne mozaiki, w których poszczególne elementy są ze sobą połączona przy użyciu specjalnej siatki z tworzywa, jak i mozaiki prasowane. W tych drugich każda płytka stanowi oddzielny element w pełni niezależny od reszty kompozycji. Mamy więc o wiele większą swobodę, jeśli chodzi o tworzenie niecodziennych kombinacji i wzorów. Używanie mozaiki w ramach drobnej siatki może doprowadzić do wizualnego zmniejszenia naszej łazienki. Tym samym nie zaleca się używania jej w niewielkich mieszkaniach.

 

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl