W dobie XXI. wieku grafika komputerowa to ważna i wciąż prężnie rozwijająca się branża. Wyjątkowe i unikalne grafiki przydatne są z różnych względów. Często wykorzystuje się je podczas prowadzenia działalności w ramach marketingu czy też innych tego typu działań. Oczywiście wykonanie grafiki można zlecić profesjonalistom, lecz można także i samemu zająć się całym procesem. W przypadku, gdy chcemy samodzielnie spróbować stworzyć kilka wyjątkowych grafik bądź obrobić kilka zdjęć, warto wybrać do tego odpowiedni program, który umożliwi nam edycję zdjęć. Na rynku można znaleźć zarówno darmowe programy graficzne, jak i płatne. Które z nich okażą się dla nas najlepszą opcją?

Darmowe programy graficzne

W sieci tak naprawdę można znaleźć multum programów graficznych różnego typu. Niestety darmowe programy często nie oferują wszystkich rozbudowanych funkcji. Jednak można znaleźć takie programy, które spokojnie wystarczą do średnio-zaawansowanej edycji zdjęć i obróbki grafiki. Na całe szczęście, tego typu programy w większości posiadają także wbudowany język polski, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli poruszać się po menu programu.

Oczywiście w zależności od naszych potrzeb, na rynku znajdziemy programy graficzne o zróżnicowanym poziomie możliwości edycji i obróbki. Jest to spory przywilej dla osób, które chcą jedynie skorzystać z podstawowych funkcji programu, jak np. zmiana tła, dodanie napisów czy też zmiana rozmiaru. Proste w obsłudze programy posiadają prosty i intuicyjny interfejs, dzięki czemu w kilka chwil wykonamy proste zadania w programie. Natomiast dla osób chcących tworzyć nieco bardziej zaawansowane grafiki, istnieją również zdecydowanie bardziej rozbudowane programy graficzne, które również są bezpłatne. Z pewnością bezpłatnym programem godnym uwagi jest GIMP.

GIMP – najlepszy bezpłatny program graficzny?

Jednym z najbardziej popularnych bezpłatnych programów graficznych z pewnością jest GIMP (GNU Image Manipulation Program), który oferuje zbliżone możliwości edycji do popularnego i płatnego programu – Photoshopa. W zasadzie spora ilość freelancerów z powodzeniem wykonuje wysokiej jakości projekty graficzne właśnie w GIMPie. Program w podstawowej wersji jest już bardzo rozbudowany i oferuje sporo funkcji, które w pozostałych programach często są dostępne dopiero po opłacie.

Pomimo swoich rozbudowanych możliwości, GIMP nie każdemu przypada od razu do gustu. Pewna grupa osób narzeka na mało intuicyjny interfejs programu, który różni się znacząco od Photoshopa. Takie zdanie wyrażają najczęściej osoby, które do tej pory pracowały właśnie w Photoshopie. Jednak z powodzeniem można w bardzo szybki sposób rozwiązać ten problem, za pomocą modyfikacji, która nosi nazwę GIMPShop. Wspomniana modyfikacja jest zbudowana w sposób, która znacząco przypomina Photoshopa.

Płatne programy graficzne

Dla niektórych użytkowników darmowe programy do obróbki grafiki oferują zdecydowanie za mało. Osoby, które szukają programu graficznego z prawdziwego zdarzenia i mogą pozwolić sobie na zakup płatnego programu graficznego mają naprawdę szeroki wybór na rynku. Płatne programy oferują już zdecydowanie szerszy zakres możliwości. Zakres ten dotyczy nie tylko samej edycji i obróbki, lecz także i zaawansowanej kompresji czy też zapisu gotowego projektu. Programy płatne pozwalają uzyskać zdecydowanie lepszą jakość projektów, a same gotowe projekty można dowolnie zapisywać i kompresować do dowolnych plików i rozmiarów. Są to opcje, które z pewnością przydadzą się podczas pracy zawodowego grafika komputerowego.

Oczywiście za najlepszy program do obróbki zdjęć uważa się Photoshop. Od lat jest to prawdziwy skarb w rękach grafików komputerowych. Za jego pomocą zaawansowani graficy są w stanie stworzyć wręcz niemożliwe projekty. Większość profesjonalnych grafików opiera swoją pracę właśnie na Photoshopie, ponieważ oferuje on największą ilość rozbudowanych funkcji i możliwości. Ponadto posiada on zarówno zaawansowany, jak i intuicyjny w obsłudze interfejs. Kilka godzin spędzonych w programie pozwoli nam posiąść już pewne umiejętności oraz dokładniej poruszać się po menu programu.

Jaki program graficzny wybrać?

Jak więc widać na rynku są dostępne wysokiej jakości programy graficzne i to zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. W zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych możemy zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów programów. W przypadku, gdy jedynie sporadycznie będziemy wykonywać proste edycję zdjęć czy też grafik, w zupełności powinien wystarczyć bezpłatny program. Oczywiście darmowe programy często są po prostu okrojoną wersją takich samych, lecz płatnych programów.

Wiadomo, że wybór odpowiedniego programu często jest dość problematyczny, jeśli do tej pory nie mieliśmy większej styczności z tego typu programami. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru programu, możemy początkowo korzystać z darmowej wersji, aby zapoznać się dokładniej z programem. W przypadku, gdy dany program graficzny przypadnie nam do gustu, możemy zdecydować się na kupno płatnej licencji. Takie rozwiązanie z pewnością pozwoli nam uniknąć nierozsądnego wydania swoich pieniędzy.