Jeśli zajrzałeś do tego artykułu, prawdopodobnie posiadasz już konto Apple ID, jednak pragniesz zmiany na inny adres mailowy. Na szczęście jest to możliwe, a tego typu czynność nie jest wbrew pozorom problematyczna, jeśli będziemy postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi w poradniku. Czym dokładnie jest identyfikator Apple ID?

W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć konto? Jak zmienić identyfikator Apple ID? Co robić w przypadku, kiedy zmiana z jakichś przyczyn nie będzie możliwa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest identyfikator Apple ID?

Wiele osób zastanawia się, czym tak właściwie jest Apple ID. Ciężko jest jednoznacznie zdefiniować to pojęcie. Z całą pewnością można stwierdzić, że jest to konto, dzięki któremu możliwe jest korzystanie ze wszystkich usług i produktów, które pochodzą od popularnej firmy Apple. Wśród nich wyróżnić możemy FaceTime, iMessage, iTunes Store, App Store, iCloud, a także wiele innych. Producenci zadbali o nasz komfort, dzięki czemu nie ma konieczności posiadania kilku identyfikatorów dla poszczególnych usług. Co prawda nie ma obowiązku posiadania konta Apple, aby móc swobodnie korzystać z danego urządzenia, jednakże bez niego wiele funkcji jest ograniczonych. Nie mamy możliwości pobierania i instalowania aplikacji, nie dokonamy zakupów multimediów. Dodatkowo nie odbierzemy i nie wyślemy wiadomości na iMessages. Dlatego też większość użytkowników decyduje się na założenie identyfikatora Apple ID. 

Odpowiednie zabezpieczenie konta to podstawa

Żeby zmaksymalizować własne bezpieczeństwo podczas użytkowania telefonu, warto odpowiednio zabezpieczyć swoje konto. Jak tego dokonać? Przede wszystkim istotne jest ustawienie silnego hasła. Zgodnie z zasadami, musi się ono składać z przynajmniej 8 znaków (uwzględniając wielkie litery, a także cyfry). Pomimo tego, że nie ma obowiązku używania znaków specjalnych, zalecamy, aby z nich skorzystać. W znacznym stopniu utrudnia to hakerom rozszyfrowanie naszego ciągu znaków. Pamiętajmy o tym, aby unikać typowych, często używanych fraz, takich jak chociażby własne imię bądź inne popularne słowa. Wkradnięcie na konto możemy nawet utrudnić poprzez zmianę ciągu cyfr. Zamiast typowej kombinacji „123456”, możemy spróbować ją pomieszać, tworząc przykładowo „415263”. 

Nie jest to jednak jedyny sposób na to, aby zabezpieczyć własne konto. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być dwustopniowe uwierzytelnianie. Na czym polega ta metoda? Otóż od tego czasu każda próba zalogowania się na konto wiąże się z tym, że konieczne okaże się podanie czterocyfrowego kodu. Pojawi się on na ekranie jednego ze sprzętów, na którym jesteśmy zalogowani. Pamiętajmy także o tym, aby regularnie zmieniać nasze dane do logowania, co spowoduje maksymalizacje własnego bezpieczeństwa. 

W jaki sposób zmienić identyfikator Apple ID?

Zdarzają się sytuacje, w których użytkownicy produktów Apple decydują się na zmianę identyfikatora Apple ID na inny adres e-mail. Wbrew pozorom jest to czynność, która nie wymaga dużego zaawansowania technicznego. W pierwszym kroku odwiedzamy stronę appleid.apple.com. Następnie wpisujemy niezbędne dane i logujemy się. Przechodzimy do sekcji „Konto” i szukamy opcji „Edytuj”. Później wybieramy opcję „Zmień identyfikator Apple ID”. Jeśli dotarliśmy do tego momentu- połowa czynności za nami. W następnym kroku wpisujemy adres mailowy, który chcemy użyć. Klikamy opcję kontynuuj. UWAGA! Jeśli nastąpi zmiana identyfikatora Apple ID na adres mailowy innej firmy, należy sprawdzić skrzynkę mailową, by uzyskać kod weryfikacyjny, a później wprowadzić go. Pamiętajmy o tym, że w przypadku korzystania z usług podobnych do iCloud czy wiadomości, należy zalogować się do tych usług korzystając już ze zaktualizowanego identyfikatora. W przeciwnym wypadku udostępnianie treści znajomym czy też współpracownikom nie będzie możliwe. 

Nie mogę zmienić identyfikatora Apple ID – co robić?

Nie zawsze próba zmiany identyfikatora Apple ID zakończy się powodzeniem, o czym warto pamiętać. Jeśli zdecydujemy się na zmianę na adres mailowy, który kończy się na „@icloud.com”, a został on utworzony w ciągu ostatnich 30 dni, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy poproszeni o wykonanie o wykonanie tej czynności ponownie w przyszłości. Wielu użytkowników spotyka się również z komunikatem, że dany adres e-mail jest niedostępny bądź używany. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś z członków naszej rodziny używa już tego maila. Wówczas usuńmy go i spróbujmy ponownie użyć na własnym koncie. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w niektórych krajach czy też regionach możliwe jest używanie numeru telefonu jako identyfikatora Apple ID.

Apple ID – jak się wylogować?

Jeśli korzystamy z produktu firmy Apple, należy dostać się do ustawień i znaleźć na górze listy konto. Następnie zjeżdżamy na sam dół i korzystamy z polecenia „Wyloguj się”. Jeśli chcielibyśmy sprzedać urządzenie, warto zdecydować się dodatkowo na czyszczenie wszystkich danych.