Jak piaskowanie cegły wygląda w praktyce? Na świecie możemy spotkać ogromną ilość budynków z cegły. Podobnie jest również w Polsce, gdzie cegła w pewnych czasach była podstawowym środkiem budulcowym. Jednak wraz z biegiem czasu ulega ona zabrudzeniu. Budynek nie prezentuje się już tak estetycznie oraz wyjątkowo, jak na początku swego istnienia. Na szczęście w prosty sposób możemy przywrócić jej pierwotny blask. W jaki sposób? Otóż skuteczną metodą oczyszczania, jaką jest piaskowanie cegły.

Elewacja wykonana z cegły – metoda piaskowania

Polskie budynki najczęściej wykonane są z trwałego surowca, jakim jest cegła. Jednak przechadzając po polskich miastach możemy zauważyć, że spora część budynków posiada zabrudzoną elewację. Na taki stan rzeczy można zastosować prostą metodą oczyszczania – piaskowanie cegły. W rzeczy samej polega ono jedynie na skierowanie wysokiego ciśnienia z drobinami kruszywa na zabrudzoną powierzchnię. W ten sposób dochodzi od uderzania drobin o materiał, przez co wszelkie zabrudzenia odrywają się od powierzchni. W ten sposób możemy bardzo szybko i łatwo uzyskać efekt pierwotnej cegły. Metoda piaskowania cegły na elewacji ma jednak zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektóre osoby doceniają przede wszystkim prostotę, szybkość oraz łatwość tej metody. Za jej pomocą naprawdę można uzyskać świetny efekt. Natomiast niektórzy nie są już tak optymistycznie nastawieni do piaskowania cegły. Podkreślają oni, że w ten sposób może dojść do odłamania się kawałków cegły oraz murarskiej zaprawy. Poniekąd jest to prawda, jednak obecnie można zastosować niskociśnieniowe piaskowanie cegły, które wykonuje się przy zastosowaniu ciśnienia pomiędzy 0,5 a 4 bara.

Na co powinniśmy uważać podczas piaskowania starej cegły?

Często spotykamy się z sytuacją, że elewacja starego domu wymaga piaskowania. Należy jednak mieć na uwadze, że stare cegły mogą stracić już nieco na swoich właściwościach. Wraz z upływem czasu robią się one coraz bardziej miękkie. Najczęściej do osłabienia dochodzi z powodu wilgoci, a sama zaprawa z dawnych czasów najpewniej posiada duże ilości wapna. Z tego powodu do piaskowania starej cegły należy podejść nad wyraz ostrożnie. Na początku nasze prace powinniśmy rozpocząć od przetestowania całego procesu na małym fragmencie elewacji. To pozwoli nam mniej więcej ocenić, jak cegła reaguje na piaskowanie oraz czy są możliwe do przeprowadzenia prace na całej powierzchni. Warto zapamiętać, że standardowego piaskowania cegły nie powinno wykonywać się cegłach glazurowanych, szlifowanych, klinkierowych, a także nie wypalonych do końca bądź też formowanych w sposób ręczny. Wynika to z delikatniejszej powierzchni tych cegieł, co może przełożyć się na łatwe ich uszkodzenie za pomocą wysokiego ciśnienia z drobinkami kruszywa.

Jak przygotować cegły do piaskowania?

W celu uniknięcia jakiegokolwiek uszkodzenia cegieł, możemy wykonać kilka prac w formie profilaktycznej. Jednym z takich rozwiązań jest wzmocnienie muru specjalnymi substancjami chemicznymi. W ten sposób zniszczony mur powinien nabrać dodatkowej wytrzymałości. Oprócz tego warto zadbać również o dobór odpowiedniego kruszywa do piaskowania cegieł. Do wyboru mamy tak naprawdę sporo rodzajów kruszywa, a są to m.in.: piasek kwarcowy, mączki dolomitowe, drobinki metali, pokruszone łupiny kokosowych orzechów, a nawet w pewnych przypadkach potłuczone szkło. Jeśli mamy już wybrany najbardziej optymalny materiał do piaskowania, to należy również zastanowić się nad doborem odpowiedniej odległości trzymanej dyszy. Odległość powinna zostać tak dobrana, aby w żaden sposób nie uszkodzić cegieł oraz spoin z zaprawy murarskiej. Nie zapomnijmy także zabezpieczyć w odpowiedni sposób okien, drzwi oraz wielu innych elementów, które mogłyby ulec przypadkowemu uszkodzeniu podczas piaskowania cegieł.

Metoda z wykorzystaniem wody – hydropiaskowanie

W przypadku bardzo mocnego zabrudzenia cegieł, możemy skorzystać z nieco bardziej zaawansowanej metody piaskowania, jaką jest hydropiaskowanie. Jak sama nazwa wskazuje, proces ten odbywa się z dodatkowym wykorzystaniem wody. Dzięki temu możemy liczyć na znacznie większą skuteczność całego zabiegu. Szczególnie, jeśli powierzchnia cegieł jest zabrudzona niestandardowymi substancjami. Mogą to być chociażby wszelkiego rodzaju smoliste substancje, które znalazły się na murze po wystąpieniu pożaru. Piaskowanie cegieł z wykorzystaniem wody jest również świetną metodą w sytuacji, gdy chcemy uniknąć zbędnego pylenia. Woda skutecznie neutralizuje wszelkiego rodzaju pyły oraz kurz, który wydobywa się poprzez uderzanie drobin kruszywa w ceglasty mur. Sporo osób zapewne zastanawia się, jak dużo wody zużywa hydropiaskowanie. Otóż tego typu metoda przeprowadzona w sposób niskociśnieniowy wymaga około 1 litra wody na minutę. Można więc powiedzieć, że z wielu względów zdecydowanie warto wykonać piaskowanie cegły z dodatkiem wody. Chcąc wykonać hydropiaskowanie cegieł np. naszego domu, warto pamiętać również o wyłożeniu specjalnej plandeki u dołu elewacji. Pozwoli to szybko i bezproblemowo pozbyć się powstałego w skutek prac pyły błotnego.