Ile kosztują implanty zębowe? Piękny, estetyczny uśmiech to marzenie każdego z nas. Niemniej jednak w wiekiem zęby stają się coraz słabsze i mogą zacząć wypadanie. Ząb może zostać również usunięty na skutek wypadku, na przykład jego wybicia. Nowoczesna stomatologia pozwala na uzupełnianie braków zębowych implantami. 

Implant jak ząb naturalny

Pełny implant składa się z dwóch części: śruby oraz korony. Śruba zastępuje niejako korzeń zęba i pełni tym samym rolę ochronną. Chodzi bowiem o to, aby pozostałe zęby nie rozchodziły się na skutek pozostawania wolnej przestrzeni w szczęce. Tymczasem korona pełni rolę estetyczną. Ma ona imitować ząb, tak aby wyglądał on jak naturalny. Teoretycznie możemy wstawić sobie jedynie śrubę – korona nie jest już tak potrzebna, jak właśnie śruba implantu. Niemniej jednak najczęściej zależy nam właśnie na koronie, tak aby nikt nie zauważył braków w uzębieniu. Ile kosztuje śruba, a ile korona? Ceny wahają się od 1 500 zł do 4 000 zł. Na ogół gabinety stomatologiczne podają cenę za całość, a nie za śrubę lub koronę.

Tytanowa śruba w połączeniu z ceramiczną koroną może kosztować nawet 5 000 zł. Cena zależy bowiem od kilku czynników. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonane są śruba i korona. Tytanowe śruby są najdroższe. Równie drogie są ceramiczne korony z domieszką złota, które ma właściwości przeciwpróchnicze. Nieco mniej zapłacimy za korony metaliczne. Ich ceny zaczynają się już od 500 zł. Co więcej, ważna jest również lokalizacja oraz renoma gabinetu stomatologicznego. W większych miastach i w znanych klinikach z pewnością zapłacimy więcej. Mniej natomiast w małych miejscowościach oraz lokalnych gabinetach. Zanim zdecydujemy się na zrobienie implantu, porównajmy ceny z różnych gabinetów w naszej okolicy. Pamiętajmy także, że powyższe ceny dotyczą jednego implantu, który zastępuje jeden ząb. Przy większych brakach w uzębieniu ceny leczenia będą znacznie wyższe.

Nie tylko implanty

Ile kosztują implanty zębowe?
Ile kosztują implanty zębowe?

Pacjenci błędnie uważają, że cena za implant będzie ostateczną, jaką przyjdzie im zapłacić. Nic bardziej mylnego. Dlaczego? Zacznijmy od ceny samej konsultacji stomatologicznej. Często wynosi ona około 100-1500 zł za jedną wizytę w gabinecie. Czasami znajdziemy oferty darmowych konsultacji, jeśli zdecydujemy się wstawić implant – doboszimplanty.pl/cennik/. Niemniej jednak nie jest to regułą. Dodatkowo czeka nas diagnostyka radiologiczna – zrobienie chociażby zdjęcia RTG. Koszt wynosi od 50 do nawet 150 zł. Samo wszczepienie implantu również nie jest darmowe. Zapłacimy za nie od 1 000 zł do nawet 2 000 zł. Za śrubę gojącą czy łącznik protetyczny być może nie będziemy musieli płacić wcale.

Niemniej jednak przygotujmy się, że i to będzie nas kosztować około 200 zł. W sumie za nowy ząb zapłacimy nie mniej, niż 3 500 zł. Najczęściej jednak przyjdzie nam zostawić w gabinecie stomatologicznym około 5 000 zł. Skąd ta cena? Chodzi o to, że lepiej jest zdecydować się na materiały wyższej jakości. Dzięki nim mamy pewność, że implant nie ulegnie zniszczeniu w krótkim czasie. Co więcej, często występują również dodatkowe, nieprzewidziane koszty. Wstawienie implantu nie wymaga co prawda wyleczenia wszystkich zębów, jednak stomatolog z pewnością nam je zaproponuje. Chodzi o to, aby nie dopuścić do wypadania kolejnych. Leczenie każdego zęba dodatkowo zwiększa koszty. Pozwala jednak cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem.

Czy można obniżyć koszty?

Koszt wstawienia implantu dla niektórych pacjentów okazuje się być bardzo wysoki. Nic dziwnego, wszak musimy liczyć się z wydatkiem około 5 000 zł, a czasami nawet więcej. Czy koszt ten można w jakiś sposób zmniejszyć? NFZ nie refunduje implantów, tymczasem są one najlepszym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Co więc może zrobić pacjent? Najlepiej znaleźć klinikę, która przede wszystkim zaoferuje oszacowanie kosztów leczenie. Dzięki temu nie powinno nas nic zaskoczyć w jego trakcie. Co więcej, sam proces wstawiania implantów stomatologicznych http://moje-implanty.pl/ nie kończy się na jednej wizycie, co pozwala delikatnie rozłożyć koszty w czasie. Pamiętajmy, że wiele przychodni oferuje leczenie na raty. Generalnie obniżka kosztów może również oznaczać wybór gorszej jakości materiałów, z których wykonane są implanty. Specjaliści nie zalecają jednak, aby wybierać gorszą ich jakość. Jest to spora inwestycja, w związku z tym lepiej wybrać implanty, które przetrwają latami. Możemy jednak wybrać przychodnię, która na przykład nie pobiera opłat za konsultację stomatologiczną. Dodatkowo niektóre z nich oferują korzystne cenowo pakiety. W ich skład wchodzi wspomniane zdjęcie RTG czy śruba gojąca. Decydując się na pakiet wiemy, z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć.

Wstawienie implantów zębowych jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Pamiętajmy jednak, że jest to najlepszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. O wiele lepiej jest zdecydować się na implanty, niż pozostawić wolną przestrzeń między zębową. Wybierzmy dobrego implantologa, który pomoże nam uzupełnić nasz uśmiech, a tym samym go upiększyć.