Sofa stanowi ponadczasowy mebel, obecny w wielu domach. Niegdyś występowały pod nazwą wersalki lub amerykanki, a dziś możemy zetknąć się z nazwą sofa z funkcją spania. Niektórym sofa kojarzy się z modą PRL, która była co prawda dość specyficzna, ale nie można było jej odmówić funkcjonalności. Z tego względu, sofa dość często gości zarówno w kuchni, salonie czy w pokojach gościnnych. W tym artykule dowiesz się na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania idealnej sofy do spania. 

Sofa do spania – komu się przyda?

Warto mieć na względzie fakt, iż najbardziej dogodny sen zapewni solidnie zbudowane łóżko oraz odpowiednio dobrany materac. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w których nie można pozwolić sobie na obecność łóżka w pomieszczeniu. Z reguły wynika to ze zbyt małej przestrzeni, umożliwiającej umieszczenie w niej łóżka z prawdziwego zdarzenia. Na problem mogą zetknąć się również właściciele kawalerek, które dość często łączą przestrzeń dzienną z nocną. W takim przypadku właśnie doskonałym rozwiązaniem może okazać się sofa do spania. Dzięki niej można nie tylko uzyskać miejsce do siedzenia, ale również do spania – zarówno dla naszych gości jak i dla nas samych. Jeśli więc zmagasz się z problemem małego metrażu i szukasz odpowiedniego rozwiązania, umożliwiającego w miarę komfortowy sen – trafiłeś idealnie! Skoro już zdecydowałeś się na kupno sofy do spania warto wiedzieć czym należy się kierować, aby wybrać mądrze. 

 

Zobacz również:

 

Wygoda to podstawa

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiedniej sofy do spania jest jej wygoda. Trudno bowiem wyobrazić sobie spędzenie nocy na niewygodnym łóżku, a już szczególnie, gdy ma stanowić mebel używany na co dzień. Warto wiedzieć, iż wygodna sofa przeznaczona do salonu może nie okazać się tak samo wygodna jak ta, przeznaczona do spania. Bardzo często trudno jest połączyć te dwie zależności – estetykę oraz komfort podczas leżenia. Aby wybrać idealną sofę należy więc odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – jak często będziesz jej używał do spania. Jeżeli masz zamiar korzystać z niej sporadycznie, oferując nocleg swoim znajomym czy rodzinie kilka razy w roku – dopasuj kanapę do swojego wzrostu i zwróć uwagę na to, aby korzystanie z niej było wygodne w pozycji siedzącej. Z pewnością przełoży się to również na jakość relaksu podczas spania. Jeśli jednak zależy ci na częstszym korzystaniu z sofy do spania warto zainteresować się tymi, które posiadają funkcje rozkładania z przodu. Po pierwsze – ten sposób jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu a po drugie jest także znacznie prostszy, niż przekręcanie mechanizmu zawartego wewnątrz sofy. Takie rozwiązanie pozwala to nie tylko na większą wygodę podczas snu, ale również zapewnia oszczędność czasu. 

Sofa do spania – jaką wybrać?

Sofa przeznaczona do codziennego użytkowania w pozycji złożonej różni się znacząco od tej, na której zamierzasz spać co noc. W tym drugim przypadku niezbędnym jest zwrócenie uwagi na twardość materaca, za które odpowiedzialne jest wypełnienie. Sofy rozkładane są zbudowane z konstrukcji opartej o cztery rodzaje elementów sprężynujących: sprężyny faliste, bonelowe, kieszeniowe oraz elastyczne taśmy siedziskowe. Podczas wyboru sofy do spania należy zapytać się sprzedawcy o rodzaj wypełnienia oraz, jeśli jest to mebel używany o ewentualne odkształcenia, które już powstały. Twardość powinna być największym priorytetem podczas poszukiwania idealnej sofy przeznaczonej do spania. Miękka i zapadająca się powierzchnia nie gwarantuje tak dobrego snu jak w przypadku twardego podłoża. W tym kontekście warto wybierać sofy z wypełnieniem ze sprężynami kieszeniowymi. Ten rodzaj jest bardzo podobny do tych istniejących w typowych materacach łóżkowych. Są odpowiedzialne za sprężystość punktową, dzięki czemu w trakcie użytkowania znacznie lepiej wypoczywa kręgosłup. Dodatkowymi elementami, na które powinno się zwrócić uwagę jest rodzaj stelaża, powierzchni do spania a także, oprócz twardości – grubość materaca. 

Dobry materiał 

Żaden użytkownik nie lubi mieć kontaktu z nieprzyjemnym w dotyku materiałem. Podobnie dzieje się wśród osób korzystających z wszelkiej maści mebli. Jakość materiału, z którego wykonana jest sofa do spania jest więc bardzo ważna. Należy wybrać takie obicie, które spełni wszystkie nasze oczekiwania. Obicia występują w wariantach miękkich, szorstkich, przeznaczonych do prania lub nie posiadających takiej możliwości. Chociaż skórzana tapicerka może kusić bajecznym wyglądem warto mieć na względzie, iż jest ona bardzo śliska, a co za tym idzie – prześcieradło będzie się zsuwać z jej powierzchni. Sofa skórzana nie jest więc idealnym meblem do spania. Należy też pamiętać, iż podczas zmiany pozycji w nocy na śliskiej kanapie można zsunąć się na ziemię. Nie jest to więc ani wygodne, ani zbyt bezpieczne rozwiązanie. 

Łatwość rozkładania

Ostatnim czynnikiem będącym niezbędnym elementem dobrej sofy do spania jest sposób jej rozkładania. Konieczność podnoszenia całości mebla, aby ,,uruchomić” funkcję spania nie jest z reguły komfortowa, szczególnie, jeśli z sofy do spania korzysta się codziennie. Warto też wiedzieć, iż klasyczny system wersalek posiadających wewnętrzny mechanizm blokady ma tendencje do częstego zacinania się i psucia. Jeśli więc chcesz korzystać z sofy do spania często, należy zwrócić uwagę na obecny w niej mechanizm pozwalający na jej rozłożenie. Jeśli jest on wykonany z lepszej jakości materiałów, będzie on mniej zawodny, a co za tym idzie – znacznie bardziej funkcjonalny.