Każdy z nas powinien odpowiednio zabezpieczyć swoje mienie przed zagrożeniem ze strony złodziei. Jednym ze sposobów jest ochrona obwodowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Jest ona w stanie skutecznie wykryć niespodziewane wejście na teren naszej posesji. Zostaniemy o tym poinformowani poprzez komunikat w centrali zewnętrznej i domowej. Czym jest ochrona obwodowa? Jakie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić? W jaki sposób ona działa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym jest ochrona obwodowa?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w zakresie ochrony obwodowej, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czym ona tak właściwie. Otóż jest jeden z kilku systemów alarmowych, mających na celu maksymalizację bezpieczeństwa naszego mienia. Jest to często pierwsza linia obrony przed potencjalnymi intruzami. Alarm uruchamia się chwilę przed wejściem włamywacza do obiektu, w konsekwencji często rezygnuje on z kontynuacji kradzieży i wycofuje się z miejsca zdarzenia. Można zatem stwierdzić, że jest to bardzo skuteczny straszak. Ochrona obwodowa doskonale sprawdza się do zabezpieczania dużych terenów, jak i również do nieco mniejszych ogrodzeń, których długość wynosi około 300 metrów. System dość często instalowany jest chociażby na ternach magazynowych, przemysłowych, fabrycznych. Jest to niemalże niezbędny element zabezpieczeń tych obiektów, które w sposób szczególny mogą być kuszące dla złodziei. Wśród nich wyróżnia się obiekty rządowe i wojskowe, rafinerie, stacje przeładunkowe, porty morskie, lotniska. Rozwiązanie to na dzień dzisiejszy jest na tyle popularne, że coraz większa liczba inwestorów prywatnych decyduje się na ochronę obwodową do swoich pojedynczych domowych gospodarstw.

W jaki sposób działa ochrona obwodowa?

System ochrony obwodowej wykorzystuje różnorodne techniki. Jednym z bardziej istotnych kryteriów jest rodzaj ogrodzenia. Przykładowo zupełnie inny system może zostać zainstalowany na siatce metalowej, a jeszcze inny na sztywnym ogrodzeniu. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się modele napłotowe, które wykorzystują piezoceramiczne lub piezoelektryczne detektory. W wielu przypadkach są one zintegrowane z takimi elementami, jak chociażby czujniki wibracji, przewody światłowodowe, przewody mikrofonowe. Cechą charakterystyczną systemu napłotowego są czujki z indywidualnym identyfikatorem. Komponenty te rozmieszcza się po całym ogrodzeniu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że każdy z sensorów posiada możliwość osobnej konfiguracji. Jeśli chodzi o maksymalną strefę detekcji, to wynosi ona około 50 metrów. Nie zmienia to jednak faktu, że czujniki możemy rozmieścić od siebie np. co 5 metrów. Detektory są skutecznym narzędziem umożliwiającym wykrycie próby ewentualnego przecięcia lub siłowego forsowania ogrodzenia. Podobnie wygląda to w przypadku próby usunięcia detektora.
czujki mikrofaloweZasada działania opiera się na tym, że wykrywane są drgania- wynikają one z nienaturalnego naprężenia ogrodzenia, skrętów, ugięć. Wszelkie sygnały analizowane są za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanego sterownika systemu- pomaga on w odróżnianiu niepożądanych zjawisk od warunków atmosferycznych lub zwierząt. Dzięki temu liczba fałszywych alarmów jest minimalizowana. Dość duże znaczenie ma to, że detektory skutecznie zabezpieczone są przed oddziaływaniem wysokich temperatur. Potencjalne pole magnetyczne, które miałoby zaburzyć działanie ochrony obwodowej również nie jest skuteczne. Warto inwestować w rozwiązania wysokiej jakości- tylko wtedy mamy gwarancję co do odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Jakie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić?

Skoro wiemy już, czym jest ochrona obwodowa, warto uzyskać nieco więcej informacji na temat tego, jakie jej rodzaje można wyróżnić. Nie wliczając rozwiązań opisanych w akapicie powyżej, innym rodzajem takiego zabezpieczenia są systemy podziemne i systemy naziemne. Do tych drugich najczęściej zalicza się takie elementy, jak chociażby bariery podczerwieni i bariery mikrofalowe. Są one zbudowane z odbiornika, a także nadajnika wiązki mikrofal lub podczerwieni. Jeśli niewidzialne pole zostanie naruszone, wówczas dojdzie do przecięcia wiązek- skutkiem tego jest aktywacja alarmu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że na rynku znaleźć można również bariery dualne. Jeśli chodzi o systemy podziemne, to ich cechą charakterystyczną jest zakopywanie kabli parametrycznych i sensorycznych lub czujników hydraulicznych i sejsmicznych. Dzięki kablom możliwe jest wytworzenie pola magnetycznego. Reagują one na ewentualne zmiany, drgania, natomiast czujniki hydrauliczne analizują zmiany ciśnienia, które wywołane są w wyniku nacisku na podłodze. Ochrona obwodowa jest więc świetnym zabezpieczeniem naszej posiadłości. Wbrew pozorom koszt takiej inwestycji nie jest wysoki, biorąc pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą takie rozwiązanie.