Jak wybrać funkcjonalny garaż? Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram garażowych. Różnią się sposobem otwierania, uruchamianiem, izolacją termiczną, zabezpieczeniem przed kradzieżą, a także wyglądem i wygodą użytkowania. Jak się nie zgubić w tym labiryncie ofert i możliwości? Przede wszystkim należy na spokojnie rozważyć nasze potrzeby i rozważyć środki. Wybór bramy garażowej zależy w dużej mierze od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, jak zbudowany jest sam garaż oraz ile możemy sobie pozwolić na zakup bramy garażowej.

W poniższym przewodniku omówimy najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej. Warto zastanowić się nad tym pytaniem, ponieważ bramy garażowe to nie tylko duży wydatek, ale również wszelkie usterki są bardzo kosztowne. Często brama garażowa posiada również napęd, a jego uszkodzenia mogą być trudne do usunięcia we własnym zakresie. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi rekomendacjami.

Bramy garażowe segmentowe i uchylne

Najpopularniejszym rodzajem bram garażowych są bramy garażowe segmentowe http://www.nowakbramy.pl/oferta/bramy-segmentowe/. Jest to najbardziej praktyczny rodzaj drzwi, ponieważ zajmuje najmniej miejsca. Nie wymaga też wyjątkowo długiego podjazdu, ponieważ w tego typu bramie brama jest całkowicie schowana wewnątrz garażu.

Drzwi tego rodzaju bramy składają się z kilku sekcji, zwykle od trzech do sześciu sekcji. Brama segmentowa uchylna porusza się po szynach zamontowanych po obu stronach wjazdu do garażu. Istnieje również wersja bocznych segmentowych bram przeznaczonych do niższych, ale szerszych garaży. Taka brama, ponieważ zajmuje mało miejsca, sprawdza się np. w miastach, gdzie wjazd do garażu znajduje się przy ulicy.

Innym popularnym rodzajem bram garażowych są bramy garażowe uchylne. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ bramy garażowej otwiera się wahadłowo, więc wymaga więcej miejsca niż brama segmentowa. Przeznaczony jest do garaży z podjazdami. Jego największą zaletą jest prostota konstrukcji, co zwiększa jego niezawodność i sprawia, że ​​jest stosunkowo bezbłędny.

Inne rodzaje bram garażowych

Jak wybrać funkcjonalny garaż?
Jak wybrać funkcjonalny garaż?

Poza wspomnianymi bramami segmentowymi i klapowymi istnieją inne rodzaje bram garażowych. Jednymi z takich drzwi są drzwi wahadłowe, które są tradycyjnym modelem bramy garażowej. W tego typu bramach garażowych brama otwiera się na zewnątrz. Mogą to być drzwi jedno lub dwuskrzydłowe.

Jednak tego typu brama wymaga odpowiednio długiego podjazdu niezależnie od ilości skrzydeł. Aby można było otworzyć drzwi wahadłowe, podjazd musi być również równy. Jest to więc brama wygoda o prostej konstrukcji, ale niestety nie w każdym garażu się sprawdzi. Na uwagę zasługują również bramy rolowane, których budowa nawiązuje do rolet.

Brama składa się z wielu wąskich segmentów, które owijają się wokół słupków zamocowanych nad wjazdem do garażu. Podobnie jak bramy segmentowe, rolety zajmują stosunkowo mało miejsca i nie wymagają podjazdu. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu dodatkowego miejsca na skrzynkę rolety, do której roleta będzie zwijana po otwarciu drzwi.

Izolacja i bezpieczeństwo

Wybierając bramę garażową, należy zwrócić uwagę również na inne parametry, takie jak izolacyjność termiczna i bezpieczeństwo. Ceny bram garażowych producentów nie zawsze obejmują te elementy i mogą być drogie, często dwukrotnie przewyższające cenę całej bramy.

Bramy garażowe można wyposażyć w wiele dodatkowych funkcji. Należą do nich na przykład fotokomórki i systemy bezpieczeństwa zaprojektowane do zatrzymania bramy garażowej, jeśli uderzy ona w przeszkodę lub kogoś w pobliżu.

Bramy garażowe mogą być również wyposażone w system cichego domykania, dzięki czemu nie uderzają o podłogę w końcowych fazach zamykania. Jeśli masz ocieplony garaż, powinieneś również zwrócić uwagę na izolację bramy garażowej. Tego typu bramy są również zamykane i uszczelniane odpowiednimi materiałami.

Napęd bramy garażowej

Bramy garażowe są coraz częściej wyposażane w napędy bram garażowych, które otwierają się i zamykają automatycznie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba wysiadać z samochodu, aby otworzyć bramę garażową napędem. Brama sterowana jest za pomocą pilota. Istnieją inne alternatywne rozwiązania, takie jak hasło otwierające bramę garażową, czy choćby czytnik linii papilarnych.

Ten typ bramy garażowej jest również lepszy w zapobieganiu kradzieży. Wybór automatyki do bramy garażowej najlepiej powierzyć profesjonaliście, ponieważ przy wyborze odpowiedniego sterownika należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Rodzaj napędu będzie się różnić w zależności od czynników, takich jak waga, rozmiar, konstrukcja drzwi oraz częstotliwość otwierania i zamykania drzwi.

Nowak bramy garażowe
Santocka 42
71-066 Szczecin
502212839
www.nowakbramy.pl