Kostka brukowa to materiał pożądany od lat. Wybierany jest on i przez klientów prywatnych, przez firmy, jak również i inwestorów działających na zlecenie gmin i województw. Taki materiał uznawany jest za jeden z najlepszych, jeśli w grę wchodzi utwardzanie konkretnej nawierzchni. Oczywiście istotne tutaj znaczenie ma na pewno kwestia grubości kostki, bowiem od niej uzależniona jest wytrzymałość materiału. Co więcej, ważne znaczenie ma także materiał z jakiego została ona wykonana i technika tworzenia danej kostki. Jeśli na wszystkie trzy elementy zwrócimy uwagę, to na pewno otrzymamy produkt, jaki okaże się być trafiony w dziesiątkę. 

 

Kostka brukowa a jej grubość

Jednym z kluczowych i niezwykle ważnych elementów jest na pewno grubość kostki. Należy ten aspekt mieć na uwadze, bowiem od niego zależy wytrzymałość danego materiału. Wyróżnia się zasadniczo trzy warianty kostki: 4 cm, 6 cm i 8 cm. Ta o najmniejszej grubości sprawdza się przede wszystkim na chodnikach, jak również tarasach czy też ścieżkach w ogrodzie. Nieco grubsza wybierana jest najczęściej na ścieżki rowerowe oraz na podjazdy i parkingi, gdzie ciężar wynosi do 3,5 tony. Wszędzie zaś tam, gdzie pojawiają się pojazdy powyżej 3,5 tony, wówczas należy już zastosować kostkę o grubości 8 cm. Przed dokonaniem zakupu, warto dokładnie przemyśleć kwestię jej wykorzystania, bowiem źle dopasowana może mieć ogromne znaczenie dla jej trwałości i funkcjonalności na lata.

Zobacz także:

 

Kostka brukowa a materiał z jakiego została wykonana

Bardzo ważnym elementem, na jaki na pewno należy zwrócić szczególną uwagę jest materiał, z jakiego została ona wykonana. Świadczy on nie tylko o wytrzymałości materiału, ale przede wszystkim wpływa i na aspekt wizualny. Wyróżnić możemy tutaj dwa rodzaje kostek – betonowe i kamienne. Kostka brukowa betonowa może występować w formie zwykłej, jak również i w postaci pokrytej kruszywem naturalnym. Taki materiał wykonany jest z mieszanki betonowej, który to poddany jest odpowiedniej obróbce, a dokładniej prasowaniu i wibrowaniu. Taka kostka wykazuje bardzo dużą odporność między innymi na działanie warunków atmosferycznych, na pękanie i zniszczenia. Nie straszna jest jej wysoka temperatura, nie groźne są jej mrozy, deszcze czy śniegi. Zawsze i wszędzie spełni ona swoje zadania doskonale. Druga to kostka kamienna, która wykonana jest z kamieni naturalnych, takich jak na przykład granit, które możemy spotkać w przyrodzie. Takie kostki mają zazwyczaj niecodzienny charakter, są bardzo eleganckie, a do tego niezwykle efektowne w swoim zastosowaniu. Każdy, kto na nie postawi, na pewno będzie w pełni zadowolony. 

 

Kostka brukowa a technika jej tworzenia 

Drugim kryterium podziału kostek brukowych jest bez wątpienia technika ich tworzenia, a dokładniej sama obróbka. Można więc wyróżnić śrutowanie ze szczotkowaniem, postarzanie, jak również i płukanie. W pierwszym przypadku można uzyskać modną, bardzo chropowatą fakturę. Taka nawierzchnia zyskuje więc stylowy wygląd i może sprawdzić się  się dosłownie wszędzie. Nie widać na niej zabrudzeń, jest antypoślizgowy, można zastosować to wszędzie. Drugą z opcji jest postarzanie. Taką kostkę uzyskuje się poprzez młoteczkowanie, a następnie obijanie, co daje efekt stylowego wyglądu bruku, jaki kojarzy nam się przede wszystkim z drogami publicznymi z dawnych lat. Na takie rozwiązania decydują się przede wszystkim właściciele prywatnych posesji, chcąc stworzyć w swoim ogrodzie niezwykle stylowy i niecodzienny klimat. Bardzo wielu architektów ogrodów, wykorzystuje właśnie taki rodzaj kostki w danych ogrodach, bo może on zagwarantować naprawdę spektakularne efekty. I trzecią z dostępnych propozycją jest płukanie, a więc uzyskanie kostki, która wyglądem przypomina naturalny kamień. Można tutaj wybrać kostkę, która pokryta jest mieszaniną marmuru, granitu, jak również bazaltu, który potem jest płukany. 

 

Wybór odpowiedniej firmy

A kiedy już mamy wybraną grubość kostki dla naszej inwestycji, jeśli postawimy na odpowiednią kostkę pod względem materiału i zdecydujemy się na konkretne wykończenie, kolejnym, bardzo ważnym elementem jest wybór firmy, która oferuje układanie kostki brukowej. Na ten aspekt należy zwrócić również szczególną uwagę, bowiem od niego zależy efekt końcowy danej inwestycji i jej trwałość na długie lata. Warto więc o tym jak najbardziej pamiętać. Bez wątpienia wszystkie z powyższych elementów mają znaczenie, jeśli w grę wchodzi wybór jak najlepszego materiału do stworzenia konkretnej nawierzchni. Dokonując wyboru, na pewno warto zwrócić uwagę na wszystkie czynniki, tak, aby móc zainwestować w rozwiązanie godne wyboru na długie lata. Nie sztuką bowiem jest kupić kostkę, która po roku będzie wymagała wymiany. Trzeba dopasować produkt do jego użytkowania, a następnie wybrać firmę, która w swojej ofercie posiada układanie kostki brukowej. Tylko bowiem w ten sposób można otrzymać takie rozwiązanie, które zadowoli odbiorcę w 100%. O tym trzeba pamiętać i ten aspekt mieć na uwadze.